آخرین کلمات کلیدی جست و جو شده
داغ‌ترین‌های امروز
  • روغن کرچک
    معرفی روغن کرچک با خواص، مضرات و نحوه مصرف خرداد 20, 1403
  • عرق خارشتر
    ‌عرق خارشتر با هزار و یک خاصیت بی نظیر و نحوه استفاده خرداد 20, 1403
  • پودر غوره
    ‌معرفی پودر غوره همراه با طرز تهیه، خواص و مضرات خرداد 20, 1403
صفحه پیدا نشد!
آموزش آشپزی
به این مقاله امتیاز دهید
بدون نظر

آبگوشت و انواع آن

زهرا دهقان 05 دی 1396 2 دقیقه

قدیم‌تر مادرهای‌مان آبگوشت را از صبح بار می‌گذاشتند و تا ظهر آماده می‌شد. حالا دیگر زودپز کار همه را آسان کرده و بخشی از مراسم آبگوشت (که زمان طولانی طبخ بود) حذف شده ولی هنوز آبگوشت مراسم و مراحل خودش را دارد. بعد از آماده شدن، اول آب گوشت را با نان خردشده می‌خورند و مرحله‌ی بعد مرحله‌ی گوشت‌کوبیده است. بماند که درست کردن گوشت‌کوبیده هم برای خودش آیینی دارد. خلاصه آبگوشت غذای انفرادی نیست. بخش بزرگی از مزه‌اش به دورهمی بودن آن است.
آبگوشت انواع مختلفی دارد. این‌جا به چند نوع آن اشاره خواهیم کرد:
آبگوشت رسمی: این آبگوشت همان است که پختن و خوردنش بین مان متداول است. ترکیبی از گوشت، پیاز، نخود و لوبیا، سیب‌زمینی، رب گوجه فرنگی و ادویه‌جات. برای پختن آن گاهی در ادویه‌جاتی که اضافه می‌کنید تنوع ایجاد کنید. به جای رب گوجه‌فرنگی می‌توانید از گوجه‌فرنگی رسیده‌ی بدون پوست استفاده کنید و اگر دوست دارید آبگوشت لعاب‌داری داشته باشید، یکی از سیب‌زمینی‌ها را ابتدا به آن اضافه کنید.
آبگوشت بزباش:  اگر می‌خواهید به آبگوشت‌تان تنوع بدهید، آبگوشت بزباش گزینه‌ی خوبی است. این آبگوشت ترکیب گوشت، پیاز، لوبیا چشم‌بلبلی، سبزی خردشده، لیموی عمانی و ادویه‌جات است. ترکیبی ساده با طعمی که با هر ذائقه‌ای جور می‌شود. در این آبگوشت سبزیجات با پیاز چند دقیقه‌ای تفت داده می‌شود ولی می‌توان آن را بدون تفت هم استفاده کرد. مثل آبگوشت رسمی، آبگوشت بزباش هم می‌تواند سیب‌زمینی داشته باشد.
بز قرمه: بزقرمه آبگوشتی کرمانشاهی است و پختن و خوردن آن به دوست‌داران و طرف‌داران طعم کشک توصیه می‌شود. بزقرمه ترکیبی از گوشت، پیاز، سیر کوبیده، نخود نیم‌کوب، کشک ساییده و زعفران و سیر داغ برای تزیین است. این غذا معمولا با نان خورده می‌شود ولی آن را به عنوان خورش در کنار برنج هم سر سفره می‌گذارند. بز قرمه را با قرمه‌ی بزغاله درست می‌کرده‌اند، به همین خاطر نام آن را بز قرمه گذاشته‌اند.
آبگوشت به: یک آبگوشت خاص‌تر برای کسانی که به و سیب در غذا را می‌پسندند. آبگوشت به از گوشت آبگوشتی، پیاز، به، سیب سبز، سرکه شیره، لوبیا قرمز و دارچین و زردچوبه تشکیل شده است. به جای سرکه شیره می‌توان از سکنجبین یا سرکه و شکر استفاده کرد. آبگوشت به را به کسانی که دنبال یک طعم ویژه در آبگوشت هستند توصیه می‌کنیم.
همه‌ی این آبگوشت‌ها لذیذند، مخصوصا وقتی در جمع خانواده یا دوستان میل شوند و آداب و رسوم‌شان به جا آورده شود.
سفارش آبگوشت از اسنپ فود

اشتراک:
زهرا دهقان- 645 مقالات

سرویس‌های اسنپ فود

سرویس‌های اسنپ فود