سالاد برنج با سس ماست و سس تمرهندی

به این مقاله امتیاز دهید

برای تهیه‌ی این سالاد تلفیقی با اصالت اوگاندایی به حدودا یک ساعت و نیم وقت لازم خواهید داشت. بیست دقیقه برای آماده‌سازی، پنجاه دقیقه طبخ و ده دقیقه هم برای اینکه سالاد قبل از سرو شدن نفسی تازه کند.
برای پخت برنج، یک پیاز قرمز پوست‌کنده، یک نصفه گل‌کلم یا به عبارتی ۶۰۰گرم، ۳۵۰گرم بادمجان کوچک و باریک (تقریبا ۴ عدد)، ۳۰۰گرم گوجه فرنگی نصف‌شده، روغن کلزا، ۱ قاشق چایخوری نمک، ۳ حبه سیر با پوست، ۲۶۰گرم برنج باسماتی یا ایرانی، ۴۰۰گرم کنسرو نخود و ۱۵گرم گشنیز تازه خرد شده، آماده کنید.
برای تهیه‌ی سس تمرهندی هم به ۱قاشق غذاخوری رب تمرهندی، ۱ونیم قاشق غذاخوری شیره‌ی خرما، ۱ قاشق غذاخوری روغن کلزا، ۱چهارم قاشق چایخوری پرک فلفل قرمز، نیم قاشق چایخوری زیره و نمک احتیاج خواهید داشت. البته ۱۰۰ میلی‌لیتر هم ماست کنار بگذارید. می‌توانید به جای ماست لبنی از ماست غیرلبنی که از شیر نارگیل و عصاره‌ی بادام درست می‌شود استفاده کنید.
فر را تا ۱۸۰درجه سانتیگراد گرم کنید، دو سینی فر را با فویل بپوشانید. پیاز را عمودی قاچ و پرپر کنید و مرتب روی نیمی از سینی بچینید. گل‌کلم را لقمه لقمه بشکنید و روی نیمه‌ی دیگر سینی بچینید.
بادمجان‌ها را هم عمودی چهارقاچ کنید و روی نیمی از سینی دوم بچینید. نیمه‌ی دیگر سینی را با گوجه‌فرنگی‌های نصف شده پر کنید.
۴ قاشق غذاخوری روغن را با یک قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید و روی سینی سبزیجات بریزید و با دست محتوی سینی‌های فر را زیر و رو کنید تا روغن به همه جا برسد. سیرها پوست‌نکنده را با پهنای چاقو مقداری له کنید و روی بادمجان‌ها بگذارید. سینی پیاز و گل‌کلم را برای ۲۰-۲۵ دقیقه و سینی بادمجان و گوجه را برای ۳۰ دقیقه در فر بگذارید.
در همین حین برنج را پس از شستن در قابلمه‌ی کوچکی بریزید. نخودها را آبکش و به برنج اضافه کنید. روی برنج و نخود آب سرد بریزید و روی شعله تا جوش آمدن آب حرارت بدهید. پس از اینکه آب قل زد، شعله را کم کنید و بگذارید برای ۱۸ دقیقه بپزد. برنج و نخود را آبکش کنید روی ظرفشان حوله‌ی تمیزی بیاندازید و ۱۰ دقیقه به حال خود بگذاریدشان.
برای تهیه‌ی سس، در کاسه‌ی کوچکی رب تمرهندی، شیره‌ی خرما و روغن را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید. فلفل، زیره و یک‌چهارم قاشق چایخوری نمک را اضافه کنید و هم بزنید.
ماست را در کاسه‌ی کوچک دیگری بریزید. سیر تازه از فر در آمده را از روی بادمجان‌ها بردارید و روی تخته خیلی ریز خرد کنید. سیرها را در ماست بریزید و همراه یک چهارم قاشق چایخوری نمک خوب هم بزنید.
یک کاسه‌ی بزرگ بیاورید و برنج و نخود را با سبزیجات تنوری مخلوط کنید. سس تمرهندی و ماست را روی آن بریزید و کمی هم بزنید. در آخر هم گشنیز‌های تازه و خرد‌شده را به مجموعه اضافه کنید.

برچسب ها: