سفارش آنلاین غذای گیاهی

به این مقاله امتیاز دهید

روزانه تعداد افرادی که رو به رژیم‌های گیاهخواری می‌آورند بیشتر می‌شود. دلایل این افراد می‌تواند بسیار متفاوت و گوناگون باشد. بعضی به خاطر حفظ سلامتی، بعضی به دلایل اعتقادی، عده‌ای به خاطر افکاری که درباره‌ی حقوق حیوانات دارند، بعضی به دلایل اقتصادی و بعضی به صورت کاملا شخصی دست به چنین انتخابی می‌زنند.
رژیم گیاهخواری انواع گوناگون و مختلفی براساس رویکرد افراد به خوردن گوشت و محصولات حیوانی دارد. مثلا به بیان ساده، دسته‌ای از افراد عقیده دارند نباید جلو ایجاد یک حیات را گرفت و بنابراین تخم مرغ نمي‌خورند. یا کسانی که لبنیات نمی‌خورند معتقدند تولید محصولات لبنی باعث تحمیل رنج به حیوانات می‌شود.
رژیم گیاهخواری چهار دسته‌ی اصلی دارد: افرادی که به رژیم  گیاهخواری حاوی شیر و تخم‌مرغ (ovo-lacto vegetarian) پایبندند، تخم‌مرغ و لبنیات مصرف می‌کنند و تنها از خوردن انواع گوشت دوری می‌کنند، رژیم شیرگیاهخوار (lacto-vegeterian) به معنای خوردن تخم‌مرغ اما پرهیز از لبنیات است، رژیم زرده‌گیاهخوار (ovo-vegeterian) به معنای خوردن لبنیات و پرهیز از تخم‌مرغ است و رژیم وگنیسم (veganism) افراد را از استفاده از تمام محصولات حیوانی مثل لبنیات و تخم‌مرغ منع می‌کند. بعضی وگن‌ها از دیگر محصولات حیوانی مانند چرم و موم زنبور عسل هم استفاده نمی‌کنند.
رژیم‌های گیاهخواری انواع مختلف دیگری هم دارند. مثلا خام‌گیاه‌خوارها (raw veganism) تنها از میوه‌های تازه و پخته‌نشده، آجیل‌ها، دانه‌ها و سبزیجات استفاده می‌کنند. آن‌ها سبزیجات را فقط تا دمای خاصی حرارت می‌دهند و نه بیشتر. بعضی از رژیم‌های گیاهخواری مثل فروترینیسم (fruitarianism) افراد را از خوردن دسته‌ای از سبزیجات هم منع می‌کنند زیرا معتقدند به گیاهان هم نباید آسیب رساند. در بعضی رژیم‌های گیاه‌خواری خوردن گوشت ماهی و پرنده‌ها آزاد است و باید تنها از خوردن گوشت پستانداران دوری کرد. این تمام ماجرا نیست و دسته‌ها و عقاید دیگری هم وجود دارد که گفتن همه‌ی آن شاید گیج‌کننده به نظر برسد.
در ایران، رستوران‌هایی که غذاهای مناسب افراد گیاهخوار را ارایه می‌دهند در حال افزایش‌اند. با این حال تعداد آن‌ها هنوز کم است. بعضی گیاهخواران برای تنوع دادن به وعده‌های غذایی از رستوران‌های غیرگیاهخواری، غذاهایی را انتخاب می‌کنند که با رژیم آن‌ها تطابق داشته باشد.
شما هم می توانید با انتخاب گزینه «دارای غذای گیاهی» رستوران های دارای این نوع غذا را در اسنپ فود مشاهده کنید.
اگر از دوستداران گیاه خواری و غذا های گیاهی هستید،مطالعه مقاله زیر را پیشنهاد می کنیم: