آخرین کلمات کلیدی جست و جو شده
داغ‌ترین‌های امروز
 • روغن کرچک
  معرفی روغن کرچک با خواص، مضرات و نحوه مصرف خرداد 20, 1403
 • عرق خارشتر
  ‌عرق خارشتر با هزار و یک خاصیت بی نظیر و نحوه استفاده خرداد 20, 1403
 • پودر غوره
  ‌معرفی پودر غوره همراه با طرز تهیه، خواص و مضرات خرداد 20, 1403
صفحه پیدا نشد!
سبزیجات انواع دلمه
آموزش آشپزی
به این مقاله امتیاز دهید
بدون نظر

چه سبزی برای کدوم دلمه مناسب تر است؟ (ترکیب و نسبت سبزی دلمه)

مینا اسماعیل بیگی 23 دی 1402 6 دقیقه

دلمه‌ها دنیای متنوع و رنگارنگی دارند و اغراق نیست اگر بگوییم که بخش مهمی از عطر و مزه دلمه‌ها وابسته به ترکیب سبزیجات موجود در آن‌ها است. البته مقدار سبزیجات در رسپی‌های مختلف متفاوت است و تا اندازه‌ای هم بستگی به طبع و ذائقه افراد دارد. با‌ این‌حال استاندارد مشخص برای سبزی دلمه برگ مو این است که 20 تا 30 درصد از حجم کل مواد دلمه را به سبزیجات اختصاص دهید. با خواندن ادامه این مطلب از اسنپ فود می‌توانید اطلاعات کاملی درباره اینکه چه سبزی برای چه دلمه ای مناسب تر است، کسب کنید. با ما همراه باشید.

ترکیب سبزی دلمه برگ مو در شهرهای مختلف ایران

تأثیر فرهنگ غذایی و شرایط اقلیمی در طرز تهیه انواع غذاهای ایرانی کاملا محسوس است. طرز تهیه دلمه برگ مو هم از این قاعده مستثنی نیست. البته مواد اصلی تشکیل‌دهنده این دلمه در نقاط مختلف ایران تقریبا ثابت است. با‌ این‌حال ترکیب و نسبت سبزیجات و استفاده از چاشنی‌های مختلف باعث شده است که در سفر به نقاط مختلف ایران بتوانیم طعم‌های متفاوتی از این غذای اصیل را تجربه کنیم. در ادامه اطلاعات جالب‌توجهی درباره نسبت و نوع سبزیجات به کار رفته در طرز تهیه دلمه برگ مو در شهرهای مختلف ایران آمده است:

ترکیب سبزی دلمه برگ مو در شهرهای مختلف

ترکیب سبزی دلمه برگ مو تبریزی

مواد اصلی دلمه برگ موی تبریزی شامل گوشت چرخ‌کرده، برنج، پیاز، لپه، برگ مو و سبزیجات دلمه است که در شکل گیاهی، مقداری بلغور و ماست چکیده جای گوشت را می‌گیرند. در هر دو دستور، ترکیب سبزیجات دلمه ثابت است و باید برای آماده کردن یک کیلو سبزی دلمه، نسبت‌های زیر را رعایت کنید:

 • جعفری 300 گرم
 • تره 200 گرم
 • مرزه، نعناع، ترخون، شوید و پیازچه: از هرکدام 100 گرم

به‌جای پیازچه می‌توانید از برگ سیر سبز استفاده کنید و اضافه کردن چند شاخه برگ ریحان تازه در فصل ریحان هم پیشنهاد می‌شود.

ترکیب سبزی دلمه برگ مو اصفهانی

اصفهانی‌ها در مواد اصلی دلمه برگ مو از باقلا و مقداری خرما و کشمش بدون هسته هم استفاده می‌کنند. به همین خاطر طعم دلمه برگ موی اصفهانی کمی شیرین است. ترکیب اصلی سبزیجات این دلمه شامل گشنیز، جعفری، نعناع و ترخون است. سبزیجات باید نسبت مساوی داشته باشند؛ اما گشنیز کمی بیشتر است. البته علاوه بر این سبزیجات می‌توان از تره، پیازچه و شوید هم استفاده کرد.

سبزی دلمه برگ مو شیرازی

ترکیب متداول سبزیجات در طرز تهیه دلمه برگ موی شیرازی یا دلمه رز شامل گشنیز، نعناع، جعفری و ترخون است. البته در بعضی رسپی‌های پخت دلمه برگ موی شیرازی فقط از ترکیب مرزه و ترخون استفاده می‌شود.

ترکیب سبزی دلمه برگ مو رشتی

برای تهیه دلمه برگ مو به روش رشتی‌ها کافی است ترکیبی مساوی از گشنیز، شوید و پیازچه را با هم مخلوط کنید. البته سیر تازه هم فراموش نشود. علاوه بر این‌ها استفاده از سبزیجات محلی مثل چوچاق و خالواش هم از دیگر تفاوت‌های طرز تهیه دلمه برگ مو در این شهر شمالی است.

سبزی دلمه برگ مو کرمانشاهی

برای تهیه این دلمه خوشمزه از ترکیب جعفری، نعناع، شوید، ترخون، ریحان و مرزه استفاده می‌شود. به‌علاوه یکی از تفاوت‌های طعم این دلمه در ترکیب چاشنی‌های آن است که طعم ترکیبی از آب، عسل و آبغوره دارد.

ترکیب سبزی دلمه برگ مو در کشورهای مختلف

دلمه برگ مو در اصل غذایی مدیترانه‌ای است و در کشورهای حاشیه مدیترانه به روش‌های مختلف و با چاشنی‌های متفاوتی طبخ می‌شود. در ادامه ترکیب سبزیجات این دلمه در چند کشور مختلف را با هم می‌خوانیم:

ترکیب سبزی برگ مو در کشورهای مختلف

دلمه برگ مو ترکیه ای و ترکیب سبزیجات آن

برای تهیه این دلمه که در زبان محلی به آن یالانجی دولما گفته می‌شود از ترکیب برنج، گوجه‌فرنگی، خلال بادام، کشمش و سبزی دلمه استفاده می‌کنند. سبزی دلمه هم بسیار ساده و شامل نسبت مساوی شوید و نعناع است.

ترکیب سبزی دلمه برگ مو ارمنستانی

سبزیجات دلمه برگ موی ارمنستان شامل ترکیبی از جعفری، تره، ترخون و برگ سیر تازه است. هرچند که می‌توان برگ سیر را از دستور حذف کرد، اما وجود آن عطر فوق‌العاده‌ای به این غذا می‌دهد. نسبت ترکیبات هم به‌صورت زیر است:

 • جعفری 400 گرم
 • تره 300 گرم
 • ترخون 150 گرم
 • برگ سیر 150 گرم

دلمه برگ مو عراقی و ترکیب سبزیجات آن

در طرز تهیه دلمه برگ موی عراقی در بیشتر نقاط این کشور از سبزیجات استفاده نمی‌شود. البته در برخی نقاط عراق هم ترکیب سه سبزی گشنیز، جعفری و شوید وجود دارد.

ترکیب سبزیجات چند دلمه متنوع

در ادامه این مطلب از اسنپ فود، چند دلمه مختلف و پرطرفدار دیگر و ترکیب سبزیجات آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

ترکیب سبزیجات دلمه های مختلف

ترکیب سبزیجات دلمه گوجه فرنگی

به‌طور معمول برای تهیه دلمه گوجه‌فرنگی از ترکیب سبزیجاتی شامل جعفری، تره، گشنیز، شوید و شنبلیله استفاده می‌شود.

سبزی دلمه گوجه فرنگی ایتالیایی

سبک ایتالیایی این غذا شامل کنسرو ماهی تن، خیارشور، پیاز و سس مایونز است. تنها سبزی مورد استفاده در این غذا نیز سبزی جعفری است که عطر و طعم فوق‌العاده‌ای به آن می‌بخشد.

سبزیجات دلمه فلفل دلمه ای

برای تهیه دلمه فلفل دلمه‌ای می‌توان از ترکیب سبزیجات متنوع زیادی استفاده کرد. در صورت عدم دسترسی به سبزیجات تازه، از سبزیجات خشک استفاده کنید. کامل‌ترین ترکیبات سبزی دلمه فلفل دلمه‌ای شامل تره، جعفری، گشنیز، ریحان، مرزه، نعنا و شوید است؛ اما اگر همه این‌ها را در دسترس نداشتید، از ترکیب گشنیز، ترخون، جعفری و نعنا کمک بگیرید. نسبت سبزیجات باید تقریبا یکسان باشد، اما مقداری نعنا و مرزه را کمتر کنید تا دلمه شما تلخ نشود.

ترکیب سبزیجات دلمه بادمجان

طرز تهیه دلمه بادمجان هم شامل استفاده از سبزیجات متنوعی است. شما می‌توانید در این رسپی از ترکیب تره، جعفری، نعنا، ریحان، مرزه، گشنیز، ترخون، پیازچه و شوید استفاده کنید.

سبزیجات دلمه کلم سفید

دلمه کلم سفید هم یکی دیگر از آن دلمه‌های خوش‌طعم و خوش‌خوراک است که برخی ترجیح می‌دهند در طرز تهیه آن از همان سبزی های دلمه برگ مو تبریزی استفاده کنند. با‌این‌حال ترکیب نعنا، شوید، مرزه و ترخون هم ترکیب ایده‌آلی برای تهیه دلمه کلم سفید است.

ترکیب سبزیجات دلمه کلم سفید ارومیه

دلمه کلم سفید یکی از غذاهای محبوب و ویژه ارومیه است که در آن از ترکیب 3 سبزی جعفری، گشنیز و نعنا استفاده می‌شود. نسبت جعفری و گشنیز را یکسان در نظر بگیرید و به نسبت این دو، از نعنای کمتری استفاده کنید.

ترکیب سبزی دلمه کدو حلوایی

دلمه کدو حلوایی نوعی دلمه پاییزی با طعمی خاص و منحصر‌به‌فرد است که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را امتحان کنید. در طرز تهیه دلمه کدو حلوایی از ترکیب نعنا، جعفری، گشنیز، ترخون و پیازچه استفاده می‌شود.

ترکیب سبزیجات دلمه سیب زمینی

دلمه سیب زمینی از آن دسته از دلمه‌ها است که برای تهیه آن نیازی به استفاده از سبزیجات نیست. با‌این‌حال در صورت تمایل می‌توانید از مقداری گشنیز و جعفری خرد‌شده تازه در ترکیب مواد میانی آن استفاده کنید.

چند نکته برای تهیه سبزیجات انواع دلمه

برای تهیه سبزیجات دلمه های مختلف، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

چند نکته برای تهیه سبزیجات انواع دلمه

 • شما می‌توانید به جای سبزیجات تازه از سبزیجات خشک استفاده کنید. البته در این صورت به‌ ازاء هر 100 گرم سبزی تازه باید 10 گرم سبزی خشک مشابه جایگزین شود.
 • در صورت استفاده از سبزی خشک، 2 ساعت قبل از استفاده، آن‌ها را داخل مقداری آب قرار دهید تا باز شوند. سپس سبزی‌ها را آبکش و با مواد میانی دلمه ترکیب کنید.
 • استفاده زیاد از سبزیجات ترخون، مرزه و نعنا، رگه تلخی در طعم دلمه ایجاد می‌کنند. بنابراین در استفاده از این سبزیجات زیاده‌روی نکنید.

انواع دلمه ها را از اسنپ فود سفارش دهید…

اگر با خواندن این مقاله حسابی هوس دلمه کرده‌اید اما در حال حاضر شرایط طبخ آن در منزل فراهم نیست، روی کمک اسنپ فود حساب کنید. سفارش آنلاین غذا به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، انواع دلمه‌های خوشمزه و مجلسی را سفارش داده و درب منزل خود تحویل بگیرید. کافی است میز غذا را بچینید و مخلفات لازم را فراهم کنید تا دلمه‌ها از راه برسند.

اگر هم دوست دارید خودتان دلمه تهیه کنید اما سبزی آن در اختیارتان نیست، به سفارش آنلاین میوه سر بزنید. شما می‌توانید سبزیجات موردنظر را از میوه فروشی آنلاین اسنپ فود خریداری کرده و دلمه موردنظر را خودتان تهیه کنید.

سوالات متداول

اصلی‌ترین سبزی‌های دلمه چیست؟

سبزی دلمه‌های مختلف متفاوت است. با‌این‌حال تره، جعفری، گشنیز، نعنا، شوید، ترخون، مرزه و پیازچه معمولا از اصلی ترین سبزی های دلمه هستند.

چه مقدار از حجم دلمه برگ مو باید سبزی باشد؟

به‌طور معمول سبزیجات 20 تا 30 درصد حجم مواد داخلی دلمه برگ مو را تشکیل می‌دهند.

در طرز تهیه دلمه به‌جای هر 100 گرم سبزی تازه، از چه مقدار سبزی خشک استفاده کنیم؟

10 گرم سبزی خشک کافی است.

اشتراک:
مینا اسماعیل بیگی- 1447 مقالات

ارسال نظرات

سرویس‌های اسنپ فود

سرویس‌های اسنپ فود