طرز تهیه کیک شربتی، کیکی با بافت پنبه

طرز تهیه کیک شربتی
به این مقاله امتیاز دهید

کیک شربتی یا شیرینی شربتی یکی از پرطرفدارترین و دلپذیرترین کیک‌ها برای همه نوع سلیقه است. این شیرینی بافت نرم و لطیفی دارد و کمتر کسی برای نوش جان کردن این کیک پنبه‌ای خوشمزه تعلل می‌کند. در این مطلب قصد داریم نگاهی به طرز تهیه کیک شربتی بیندازیم تا بتوانید این کیک ساده و خوشمزه پرشهد را در آشپزخانه منزل خود تهیه کیند.

این کیک ساده، خوشمزه و پر شهد، که به کیک باقلوا نیز معروف است، بیشترین طرفداران را در شهرهای شیراز و قزوین دارد. روش پخت این کیک پر شهد و دلپذیر در همه شهرها یکسان و شبیه به هم است. شیرینی شربتی با عطر و بوی هل، گلاب و زعفران فوق العاده به نظر می‌رسد و کمتر کسی می‌تواند از این کیک شربتی که معروف به کیک باقلوایی یا کیک گلاب است، بگذرد.

کیک شربتی

تعداد نفرات 6 نفر
زمان آماده سازی 20 دقیقه
زمان پخت 60 دقیقه
میزان سختی متوسط

کیک شربتی یا باقلوایی

کیک باقلوایی

کیک باقلوایی دلپذیر و خوش طعم با عطر و بوی فوق العاده‌ای که دارد بهترین انتخاب برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه است. شما می توانید با این کیک خوشمزه از مهمانان خود پذیرایی کنید. همین طور شما می‌توانید با سفارش آنلاین از کافه نیز این کیک خوشمزه را سفارش دهید.

این کیک خوشمزه به دو صورت ساده و مغزدار است و به دو روش با فر و بدون فر تهیه می‌شود. در ادامه مقاله طرز تهیه کیک شربتی به دو روش گفته شده را مرحله به مرحله توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه کیک باقلوایی شربتی

مواد لازمی که برای طرز تهیه کیک شربتی با ماست نیاز است، به شرح زیر هستند:

مواد لازم مقدار مورد نیاز
آرد سفید 2 پیمانه
شکر 1 پیمانه
ماست شیرین 1 پیمانه
روغن 1 پیمانه
هل 4/1 قاشق چای خوری
تخم مرغ 4 عدد
بیکینگ پودر 2 قاشق چای خوری
پودر پسته به اندازه دلخواه
پودر نارگیل به اندازه دلخواه
گلاب نصف لیوان
زعفران 1 قاشق چای خوری

مواد لازم برای تهیه شهد شیرینی شربتی

مواد لازم برای تهیه کیک شربتی

برای تهیه شیرینی شربتی مواد زیر را لازم داریم:

مواد لازم مقدار مورد نیاز
آب 1 پیمانه
شکر 1 پیمانه
گلاب 4/1 لیوان
زعفران 1 قاشق چای خوری
هل 4/1 قاشق چای خوری

طرز تهیه کیک شربتی با فر

در ادامه به طرز تهیه کیک باقلوا شربتی اشاره می کنیم.

 • مرحله اول: ابتدا برای تهیه شیرینی شربتی فر را در دمای 180 درجه سانتی گراد قرار دهید تا به خوبی گرم شود و برای کیک حاضر گردد.
 • مرحله دوم: در این مرحله روغن و شکر را به خوبی هم بزنید تا با هم مخلوط شوند و رنگ کرمی به خود بگیرند. توجه داشته باشید که شکر و روغن در هم به خوبی حل شوند.
 • مرحله سوم: تخم مرغ‌ها را کم کم به مخلوط روغن و شکر اضافه کنید و با همزن هم بزنید. همچنین به یاد داشته باشید که تخم مرغ‌ها را دانه دانه اضافه کرده و حداقل دو سه دقیقه هم بزنید تا کف کند زیرا در کیفیت و یکدست شدن کیک تأثیر به سزایی دارد.
 • مرحله چهارم: در مرحله بعدی از طرز تهیه کیک شربتی، هل پودر شده و ماست شیرین را به مخلوط اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا مخلوطی لطیف و پنبه‌ای به دست آورید.
 • مرحله پنجم: آرد و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کرده و دو، سه بار الک کنید و به ترکیب مایه تخم مرغ اضافه کنید اما بیش از اندازه این مخلوط را هم نزنید زیرا کیک خشک می‌شود.
طرز تهیه شیرینی شربتی
 • مرحله ششم: در ادامه تهیه شیرینی شربتی درون سینی فر یا قالب را کاغذ روغنی پهن کنید و کف سینی را چرب کرده و مواد را داخل قالب بریزید. مواد را به مدت 20 دقیقه در فر قرار دهید. بعد از مدت 20 دقیقه البته با توجه به نوع و کیفیت مواد استفاده شده برای شیرینی شربتی مدت زمانی که کیک را در فر قرار می‌دهید، متفاوت است. کیک را با استفاده از خلال دندان یا چنگال چک کنید، اگر خلال یا چنگال تمیز بود کیک آماده شده است. کیک را از فر بیرون آورده و در محیط خنک قرار دهید تا سرد شود.
 • مرحله هفتم: در ادامه طرز تهیه کیک شربتی، شربت تهیه شده را در جای خنک قرار می‌دهید تا سرد شود. بعد از خنک شدن شربت و کیک باقلوایی، شربت را بر روی کیک بریزید تا شربت کاملاً با کیک شربتی عجین شود. توجه داشته باشید که کیک را به مدت 2 ساعت در یخچال قرار دهید تا شربت و کیک به خوبی به خورد هم بروند. در نهایت کیک شربتی را در یک ظرف زیبا قرار دهید و با پودر پسته و پودر نارگیل ترئین کنید. سپس کیک شربتی تزئین شده را در کنار دوستان و خانواده نوش جان کنید.
 • مرحله هشتم: برای تهیه شربت کیک، ابتدا آب، شکر و زعفران را بر روی شعله متوسط اجاق گاز قرار دهید تا باهم ترکیب شده و بجوشند و سپس هل پودر شده را به مخلوط اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا شربت غلیظی به دست آورید. در مرحلۀ آخر گلاب را اضافه کنید و اجازه دهید تا مخلوط با هم ترکیب شوند و در جای خنک قرار دهید تا آماده شود.

طرز تهیه کیک شربتی بدون فر

برای تهیه کیک باقلوایی شربتی اگر فر در اختیار ندارید، می‌توانید از قابلمه نسوز استفاده کنید. برای تهیه کیک کف قابلمه را چرب کرده و مواد تهیه شده را درون قابلمه قرار دهید و به مدت 40 دقیقه مواد را روی شعله ملایم بپزید. بعد از گذشت 40 دقیقه درب قابلمه را برداشته و با استفاده از خلال یا چنگال به درون کیک فرو کنید و اگر کیک به خلال نچسبید کیک شربتی آماده شده است. کیک باقلوای شربتی بدون فر را بعد از خنک شدن در ظرفی زیبا قرار دهید و با پودر پسته و نارگیل تزئین کرده و سپس نوش جان کنید.

نکات مهم برای تهیه کیک باقلوایی

نکات طرز تهیه کیک شربتی

برای تهیه کیک باقلوایی نکاتی لازم است که در ادامه به آن می‌پردازیم:

 • قبل از تهیه شیرینی شربتی فر را در دمای 180 درجه قرار دهید تا داغ شود.
 • درب فر را زودتر از زمان آماده شدن کیک باز نکنید، زیرا پف کیک می‌خوابد.
 • به یاد داشته باشید که فقط از ماست شیرین باید در تهیه کیک شربتی استفاده کنید.
 • طرز تهیه کیک شربتی بدون ماست نیز در جای خود قابل توجه است. برای تهیه کیک باقلوایی مغزدار از ماست استفاده نمی‌شود و شیر جایگزین می‌شود. زیرا شیر بافت کیک را نرم تر می‌کند. همچنین درون مایه کیک مغزهای مختلفی مانند گردو، بادام و پسته اضافه می‌شود.
 • در مرحله آخر تهیه کیک، مواد شیرینی شربتی را زیاد به هم نزنید زیرا پف کیک کم می‌شود.
 • کیک باقلوایی و شربت قبل از اینکه باهم ترکیب شوند باید کاملا خنک شوند زیرا اگر گرم باشند کیک، خمیری می‌شود.
 • برای خنک شدن شربت و کیک از قرار دادن آنها در یخچال خودداری کنید.
 • بعد از ترکیب کردن کیک شربتی و شربت تهیه شده از زعفران، گلاب و هل آن را درون یخچال قرار دهید و روی کیک را با سلفون بپوشانید تا درون یخچال خشک نشود.
 • برای اینکه روی کیک طلائی شود، چند دقیقه گریل فر را روشن کنید تا روی کیک زیبا و طلائی شود.
 • در ظروف پیرکس هم می‌توانید این کیک فوق العاده خوش طعم و دلپذیر را تهیه کنید.
 • علاوه بر پودر پسته و نارگیل، از خلال بادام و گل سرخ هم می‌توانید برای تزئین کیک شربتی استفاده کنید.
 • قبل از تهیه کیک، شربت را تهیه کنید تا به خوبی خنک شود.

فکر کن عصر باشه و کیک باقلوایی پنبه ای نباشه…

در این مقاله طرز تهیه کیک شربتی را به شما آموزش دادیم.  با تهیه شیرینی شربتی خوشمزه و خوش طعم می‌توانید یک عصرانه دلپذیر و فوق العاده در روز های سرد پاییزی، کنار خانواده یا دوستان خود داشته باشید. به علاوه این نوید را به شما بدهیم که به جای وقت گذاشتن برای تهیه این کیک خوشمزه در خانه، می‌توانید آن را از اسنپ فود، به صورت آنلاین سفارش دهید. با سفارش آنلاین شیرینی از اسنپ فود، در کمترین زمان شیرینی خوشمزه مورد نظر خود را در محل آدرس تحویل خواهید گرفت.

نظرات کاربران