تاثیر غذاهای فاسد شده بر آلودگی آب و هوا | مجله اسنپ فود

چگونه غذا آب و هوا را آلوده می‌کند؟
5/5 - (1 امتیاز)

شاید به نظر برسد که اسراف مواد غذایی تنها منتهی به ایجاد زباله و هدررفت منابع غذایی خواهد شد، اما متاسفانه این فرآیند باعث آلوده شدن آب و هوا شده و آثار زیان بار بیشتر برجای خواهد گذاشت. آثار زیان باری که بیش از تنها هدر رفت سرمایه و تحت تاثیر قرار دادن منابع غذایی، جهان و کره ما را تحت تاثیر منفی خود قرار خواهد داد و به صورت دراز مدت تجربه خواهد شد.

در ادامه خواهیم دید که چطور مواد غذایی دور ریخته شده با رسیدن به نقطه فساد، باعث آلوده شدن آب و هوا خواهند شد و چطور حیات روی کره زمین را به خطر می‌اندازند.

اثر دورریز و هدررفت مواد غذایی روی آب

مردم دنیا هر سال در حدود 1.3 میلیارد تن مواد غذایی را دور می‌ریزند. در نظر داشته باشید که این دورریز را نمی‌‌توانیم تنها در قالب از دست رفتن منابع غذایی و سرمایه مالی بدانیم؛ بلکه انباشت این غذاهای به هدر رفته و فاسد شدن آن‌ها با وارد شدن به منابع آبی، موجب آلوده شدن آب‌ها خواهد شد. حال تصور کنید که با نشت مایعات حاصل از غذاهای فاسد شده به آب‌های آزاد یا هر منطقه‌ای از آب، چه خساراتی می‌تواند به دنبال داشته باشد.

به این شکل هم سفره‌های آب‌های زیرزمینی و هم آب‌های مورد استفاده در کشاورزی را آلوده خواهد کرد. هر سال به اندازه 24 درصد از آب‌هایی که برای کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از طریق ضایعات غذایی تلف می‌شود. یعنی 45 تریلیون گالن یا 170 تریلیون لیتر فقط برای غذاهایی که دور می‌ریزیم، به طور مستقیم به هدر خواهد رفت. این عدد بزرگی است که با تصور ملموس آن، متوجه خواهید شد چه اندازه بزرگی آب هر سال از بابت دورریز مواد غذایی، به هدر رفته و از چرخه آب سلامت و مورد استفاده خارج می‌شود.

اثر دوررزی و هدررفت مواد غذایی روی هوا

گرم شدن کره زمین یکی از معضلات و مشکلاتی است که این روزها در سطح جهانی به آن پرداخته شده و بسیاری از دولت‌ها و حکومت‌ها برنامه‌های جامعی برای مقابله با آن را دنبال می‌کنند. به جز عوامل دیگری که در این خصوص مطرح است، زباله‌های غذایی انباشته شده نیز باعث گرم شدن زمین خواهند شد.

غذا آب و هوا را آلوده می‌کند

تجمع مواد غذایی در زباله دان‌ها، به فساد آن‌ها در مرور زمان منجر خواهد شد. فساد مواد غذایی ضایعاتی، موجب تولید گاز متان خواهد شد. گاز متان، دومین متهم گرم شدن کره زمین و تغییرات اقلیمی محسوب می‌شود. گرم شدن کره زمین، آثار زیان بار قابل توجهی به همراه خواهد داشت و به طور کلی کره زمین و شرایط اقلیمی آن را به شدت تحت تاثیر منفی خود قرار می‌دهد. از این روی اهمیت زیادی دارد که از عوامل موثر در گرم شدن کره زمین به صورت جدی جلوگیری به عمل آید.

راه حل چیست؟

با خرید درست و به اندازه مواد غذایی و همین طور پخت و پز به میزانی که در هر وعده غذایی نیاز است، این چرخه حفاظت خواهد شد. به این شکل هم از هدر رفتن منابع مالی شخصی و خانوار جلوگیری شده و هم از فقر بیشتر غذایی در جهان، پیشگیری خواهد شد. به جز این کم کردن میزان زباله‌های غذایی در جهان، باعث می‎شود که مواد غذایی فاسد شده کمتری داشته و از آلودگی آب و هوا به شکلی که در بالا گفت، نیز جلوگیری شود.

هر یک از ما می‌توانیم به سهم خود با کنترل میزان خرید مواد غذایی و پخت و پز به اندازه آن‌ها، از وارد شدن اندازه بیشتری از مواد غذایی و خوراکی‌های دورریختنی به زباله دان جلوگیری کرده و به این شکل به حیات پاک و سلامت کره زمین، حمایت کنیم.

 

نظرات کاربران