چگونه سبزی‌ها را تازه نگه داریم؟

چگونه سبزی‌ها را تازه نگه داریم
3/5 - (2 امتیاز)

هر روز حجم زیادی از مواد غذایی و خوراکی به زباله تبدیل شده و کاملا به هدر می‌روند. مقادیر زیادی از این دورریزهای خوردنی را سبزی‌ها و صیفی‌جات به خود اختصاص می‌دهند. این در حالی است که با رعایت برخی نکات ریز و جزئی، می‌توان سبزی‌ها را برای مدتی طولانی‌تر تازه نگه داشت و از تبدیل شدن آن‌ها به زباله جلوگیری کرد. در اینجا نگاهی به روش‌های نگهداری تازه و سالم سبزی‌ها می‌اندازیم. با ما همراه باشید.

روش نگهداری تازه سبزی خوردن

سبزی خوردن، از جمله سبزی‌هایی است که بیشتر اوقات در یخچال نگهداری کرده و دورریز زیادی نیز پیدا می‌کند. برای نگهداری تازه این دسته سبزی، لازم است که پس از شستشو دادن، اجازه دهید تا سبزی خوردن در آبکش مانده و کاملا آب آن خارج شود. پس از آن که مطمئن شدید سبزی‌ها کاملا خشک شده‌اند، آن‌ها را در یک پارچه نخی بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

چگونه سبزی‌ها را تازه نگه داریم

لازم به ذکر است که برای نگه داشتن دیگر انواع سبزی‌ها داخل یخچال نیز همین فرایند جوابگو خواهد بود.

تازه نگه داشتن انواع کاهو

برای تازه نگه داشتن انواع کاهو، کافی است که برگ‌های کاهو را در یک حوله کاغذی پیچیده و روی آن را با سلفون به طور کامل بپوشانید. در نظر داشته باشید که ممکن است پس از مدتی حوله کاغذی مرطوب شود، در این صورت باید برای تازه ماندن کاهوها، پوشش کاغذی را عوض کرده و یک کاغذ تازه و خشک جایگزین کنید.

روش تازه نگه داشتن هویج

برای تازه نگه داشتن هویج در یخچال، فرایند متضادی داریم. هویج برای تازه ماندن به رطوبت نیاز دارد. بنابراین یک ظرف مناسب انتخاب کرده و هویج‌ها را همراه با مقداری آب داخل آن بریزید و سپس درب ظرف را بپوشانید و در یخچال قرار دهید.

تکنیک تازه نگه داشتن پیاز

برای تازه نگه داشتن پیاز، بهتر است از پارچه‌ای توری شکل استفاده کنید. به طور مثال یک جوراب نو نازک که بافتی ظریف داشته باشد، کمک خواهد کرد. برای این منظور هر پیاز را داخل جوراب انداخته و سپس یک گره بزنید و پس از آن پیاز بعدی را داخل بیندازید و به همین ترتیب ادامه دهید. این کمک خواهد کرد تا برای مدتی طولانی پیازها تازه مانده و از پژمرده و جوانه زدن آن‌ها، جلوگیری شود.

روش تازه نگه داشتن سیب زمینی

برای تازه نگه داشتن سیب زمینی، راه حل ساده‌ای دارید. کافی است که یک عدد سیب میان سیب زمینی‌ها قرار دهید. تولید گاز اتیلن توسط سیب، باعث خواهد شد تا سیب زمینی تا چند هفته تازه بماند و قابل استفاده باشد. این در حالی است که بخش زیادی از دور ریز سبزی‌ها و صیفی‌جات را سیب زمینی به خود اختصاص می‌دهد. اگر این مورد را رعایت نکنید، ظرف دو تا سه روز، سیب زمینی‌های خریداری شده نرم شده یا جوانه زده و غیرقابل استفاده می‌شوند.

روش تازه نگه داشتن کرفس

برای تازه نگه داشتن کرفس، کافی است که کرفس‌ها را شسته و خشک کرده و در فویل بپیچید و در یخچال قرار دهید.

روش تازه نگه داشتن سیر

برای تازه نگه داشتن سیر، باید آن را در جایی تاریک قرار دهید و به هیچ وجه یخچال محل مناسبی برای نگهداری سیر نیست.

نکته مهم:‌ در نظر داشته باشید که در کنار تمام این نکات، لازم است که در ابتدا نسبت به خرید سبزیجات تازه اقدام کنید تا در فرایند نگهداری هم، امکان تازه نگه داشتن آن‌ها وجود داشته باشد. در صورتی که از ابتدا سبزیجات بی کیفیت و پژمرده تهیه کرده باشید، در فرایند نگهداری، آن قدرها موفق نخواهید بود.

کلام آخر

در بالا دیدیم که چطور می‌توان با استفاده از روش‌هایی ساده، نسبت به نگهداری تازه سبزیجات اقدام کرده و به این شکل از تبدیل شدن آن‌ها به زباله و دورریز جلوگیری کرد؟ شما چه تجربه‌ای در این باره دارید؟ نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و دیگر کاربران ما به بحث و اشتراک بگذارید.

 

نظرات کاربران