معرفی انواع ترشی – چند ترشی‌ ایرانی و خارجی معروف را بشناسید!

1/5 - (1 امتیاز)

ترشی یکی از چاشنی‌های بسیار محبوب و پرطرفدار در کنار بسیاری از غذاهای ایرانی است. ترشی در کشور ما ایران دارای انواع طعم‌های مختلفی است اما نکتۀ ای که بسیار با اهمیت است شناخت ترشی‌های دیگر کشور‌ها است. بسیاری از ما فکر می‌کنیم شکل‌های ترشی تنها محدود به ترشی‌هایی است که ما در کشورمان ایران داریم اما این طور نیست. در تمامی کشور‌های جهان شکل‌هایی از ترشی وجود دارد که شاید ما حتی نام آن‌ها را هم نشنیده باشیم. ما در این مقاله سعی داریم به معرفی برخی از معروف ترین ترشی‌های دیگر کشور‌ها در کنار ترشی‌های کمتر دیده شدۀ کشورمان بپردازیم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ترشی خیار ریز خاردار (CORNICHON)

ترشی خیار ریز خاردار یکی مشهور ترین انواع ترشی‌ها در کشور فرانسه است. این ترشی به وسیلۀ خیاری برجسته و کوچک درست می‌شود. این ترشی ترکیبی از خیار مخصوص گفته شده و گیاهانی از جمله ترخون، میخک، پیاز، سیر و مقداری شوید خشک است.

 ترشی خیار ریز خاردار (CORNICHON)

طرز تهیه ترشی خیار ریز خاردار

ابتدا خیارها را به شکل حلقه ای یا به صورت درسته کمی سوراخ کرده و بعد با گیاهانی که در قسمت بالا نام بردیم داخل ظرفی پر از سرکه و نمک می‌ریزیم. باید دقت داشته باشید که مقداری نمک هم داخل ظرف ریخته و کمی با سرکه سبزی‌ها را هم می‌زنید.

سبزی‌ها گفته شده باید قبل از ترکیب شدن با سرکه و خیار به خوبی خرد و خشک شده باشند. بعد از تمامی کارهای گفته شده باید محلول خیار و سرکه به همراه سبزی‌ها را داخل یک ظرف در بسته قرار دهید و بعد داخل یخچال به مدت ۲ هفته بگذارید. این زمان برای جا افتادن ترشی خیار لازم است. بعد از ۲ هفته ترشی خیار شما آماده است.

ترشی آلمانی کلم یا (SAUERKRAUT)

این ترشی را می‌توان به عنوان یک غذای سنتی در آلمان هم در نظر گرفت اما ماهیت آن به واقع یک چاشنی و شکلی از ترشی است که در کنار دیگر غذاها می‌توان آن را سرو کرد. این ترشی با نوعی از کلم برگ ترش درست می‌شود که مخصوص به کشور آلمان است. برای درست کردن این ترشی کلم برگ ترش باید از مواد اولیۀ زیر استفاده کرد.

 • کلم برگ ترش آلمانی
 • آب و نمک به میزان لازم
 • سرکۀ برنج
ترشی آلمانی کلم یا (SAUERKRAUT)

میوۀ ارس “این میوه یک گونۀ خاص از میوه‌هایی است که در کشور آلمان کشت می‌شود” این میوه به عنوان طعم دهنده در ترشی استفاده می‌شود.

برای درست کردن این ترشی باید کلم‌ برگ‌ها را داخل قابلمه‌ ای ریخته و آن‌ها را با دمای کم به همراه نمک و آب بپزیم. بعد از پختن کلم برگ‌ها آن‌ها را سرد کرده و خرد می‌کنیم. بعد میوۀ گفته شده را خرد کرده و به صورت نگینی داخل ظرفی همراه با سرکۀ برنج می‌ریزیم حالا وقت آن است که کلم برگ‌های پخته شده و خرد شده را داخل ظرف میوه و سرکه قرار داده و بعد در آن را ببندیم.

این ترشی بعد از حدود ۱۰ روز آمادۀ مصرف است. در کشور آلمانی این ترشی را با گوشت سرخ شده یا سیب زمینی سرو می‌کنند. شما می‌توانید قبل از بستن در ظرف مقداری هم فلفل قرمز به آن اضافه کرده تا طعم آن را کمی تند تر کنید.

ترشی کیمچی

کیمچی یکی از قدیمی ترین چاشنی‌های غذایی در کره جنوبی است. این ترشی چنان قدمتی در کره جنوبی دارد که از فرهنگ غذایی این کشور جدا شدنی نیست. میزان محبوبیت و قدمت این ترشی در کشور کره جنوبی به قدری زیاد است که این چاشنی و غذای اصیل به عنوان یک غذای ملی در این کشور در نظر گرفته شده است.

این ترشی از کلم تخمیر شدۀ تند در سال ۱۷۰۰ میلادی درست شد. این ترشی کلم از سه عنصر اصلی و تند درست می‌شود. ترشی کیمچی یکی از متداول ترین مواد غذایی و چاشنی بیشتر غذاهای کره ای به حساب می‌آید. این ترشی از کام ناپا، سیر تازه و فلفل تند درست شده است. مصرف این ترشی به صورت کلی برای هر شخص در کره جنوبی سالی ۱۸ کیلو گرم است که این خود موضوعی جذاب و جالب در مورد توجه کره ای ها به این ترشی است. در کره جنوبی این ترشی را بیشتر با برنج تفت داده شده سرو می‌کنند.

ترشی کیمچی

ترشی ژاپنی به نام (KYURI ZUKE)

این ترشی ژاپنی به ترشی زنجبیل هم در این کشور شهرت دارد. این ترشی را باید از مشهور ترین و محبوب ترین ترشی‌های این کشور در نظر گرفت. کشور ژاپن ترشی‌های بسیار زیاد و متنوعی دارد اما این ترشی از دیگر شکل‌های ترشی در این کشور محبوب تر است. ترشی زنجبیل ژاپنی یک ترشی بسیار شور و پر مصرف است که در کنار برنج‌ها سنتی این کشور سرو می‌شود. این ترشی با موادی چون خیار ژاپنی، زنجبیل، ادویۀ مخصوص ترشی زنجبیل و کمی زنجبیل درست می‌شود. این ترشی بسیار شور است و برای کسانی که علاقه ای به مزه‌های شور ندارند توصیه نمی‌شود.

ترشی لیمو یک ترشی بسیار محبوب مراکشی

این ترشی مراکشی از لیموی تازه درست می‌شود و در سبد غذایی مردم مراکش بسیار دیده می‌شود. برای درست کردن این ترشی باید لیمو‌های تازه را به صورت نگینی خرد کرده و بعد آب لیمو، نمک و آب را به آن اضافه کنیم. برخی از دیگر دستور‌های تهیه این ترشی وجود دارد که به آن مقداری از ادویه‌های سنتی مراکش هم اضافه می‌کنند.

چیزی که باعث ایجاد طعم خاص این ترشی می‌شود پوست لیموهایی است که از گوشت آن جدا نشده در حقیقت مزۀ خاص این ترشی به سبب مخلوط شدن عصارۀ لیمو با پوست آن است که با نمک طعمی خاص و منحصر به فرد ایجاد می‌کند. این ترشی را در کنار ماهی‌های کباب شده یا گوشت‌های کبابی در مراکش سرو می‌کنند.

ترشی انبه محصول کشور هند

ترشی انبه یکی از ترشی‌های مناطق آسیای جنوبی است و محدود به کشور هند نیست. این ترشی به عنوان یک چاشنی شناخته شده در این مناطق مخصوصاً هند در نظر گرفته می‌شود. یکی از نکاتی که طرز تهیه این ترشی را با دیگر ترشی‌ها در تمامی کشورهای جهان متفاوت می‌کند مواد اصلی آن است. بیشتر ترشی‌ها در جهان با موادی چون آب یا سرکه درست می‌شوند اما در این ترشی مادۀ اصلی روغن است. این موضوع خود باعث شکل و طعم خاص این ترشی شده است. برای درست کردن این ترشی باید ابتدا انبه‌های سبز را پوست کنده و بعد از تمیز و خرد کردن آن‌ها را خشک کنید.

ترشی انبه محصول کشور هند

انبه‌های خرد شده را با مقداری کمی از نمک و انواع ادویه‌ها و سبزی‌های معطر مانند شنبلیله و رازیانه مخلوط کرده و با بعد به روغن معمولی آغشته می‌کنیم. در مرحلۀ بعد مواد آماده شده را در ظرفی ریخته و در یخچال قرار می‌دهیم. چند ساعت بعد ترشی انبه آمادۀ سرو است. این ترشی بنا بر هر منطقه ای که در آن درست می‌شود می‌تواند مزه و سبکی جدید داشته باشد. نکتۀ جالب در مورد این ترشی نوع روغنی است که در آن استفاده می‌شود. در بخش‌های جنوبی کشور هند این ترشی با روغن کنجد درست می‌شود و در قسمت شمالی این کشور همین دستور ساخت وجود دارد اما با روغن خردل.

این گوناگونی شکل این ترشی است که آن را به شدت خاص و پرطرفدار کرده است. این ترشی در هند با غذاهایی مانند برنج و گوشت‌های کبابی یا برۀ با استخوان سرو می‌شود.

ترشی ایتالیایی جیاردینیرا

این ترشی ایتالیایی و معروف اسمش را از کلمه باغ به زبان ایتالیایی وام گرفته است. این ترشی یک چاشنی بی نظیر ایتالیایی است که از ترکیب فلفل، هویج، گل کلم، پیاز و کدو درست شده است.

این ترشی به عنوان محلول اصلی از سرکه سفید یا قرمز بهره می‌برد. این ترشی ایتالیایی در کنار مواد گفته شده از گیاهان خوش عطر و همچنین از ادویه‌ها و سیر تازه هم بهره‌مند است. باید گفت این ترشی شکلی از هنرنمایی آشپز‌های ایتالیایی در سرو غذا به همراه چاشنی است. این چاشنی و ترشی ایتالیایی به جز در کشور ایتالیا در شیکاگو هم طرفداران بسیار زیادی دارد اما شکل استفاده از این ترشی در دو کشور متفاوت از یکدیگر است. در شیکاگوی آمریکا این ترشی همراه با همبرگر و ساندویچ‌های گوشتی سرو می‌شود در صورتی که در ایتالیا با غذاهای سنتی گوشتی و انواع سالادها سرو می‌شود.

معرفی چند ترشی ایرانی

تا اینجای مقاله به معروف ترین شکل از ترشی‌ها در جهان پرداختیم اما از این جا به بعد می‌خواهیم به تعدادی از معروف ترین ترشی‌های کشور خودمان بپردازم. اما با این تفاوت که ترشی‌هایی را در نظر گرفته ایم که محصول کشور خودمان ایران است اما در میان کشور‌های دیگر هم از شهرت و محبوبیت زیادی برخوردار است. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

ترشی کدو سبز

ترشی کدو سبز یک ترشی تابستانی و بسیار دوست داشتنی و پر طرفدار است که در بیشتر فصل‌های سال مواد اولیۀ آن را می‌توان از فروشگاه‌ها تهیه کرد. برای درست کردن این ترشی ساده نیاز به مواد خاصی نیست فقط کافی است کدو و سبزی‌های اصلی ترشی را داشته باشید.

مواد لازم برای تهیه ترشی کدو سبز

 • کدو سبز حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ گرم
 • دانۀ فلفل سیاه یک نیم قاشق مربا خوری
 • تخم خردل یک نیم قاشق مربا خوری
 • تخم شوید سه چهارم قاشق چای خوری

آب ترشی به وسیلۀ مواد ذیل درست می‌شود

 • آب ۲ لیوان
 • سرکۀ سفید و تقطیر شده ۱ فنجان
 • شکر یک چهارم لیوان
 • نمک دریانی یا سنگ خرد شدۀ نمک ۲ قاشق غذا خوری سر خالی

طرز تهیه ترشی کدو سبز

 • اولین قدم برای درست کردن یک ترشی خوب و با کیفیت شستن کامل کدو و جدا کردن سر و ته آن است. بعد از جدا کردن دو قسمت گفته شده باید کدو را ورقه ای شکل برش داده و در ظرفی جدا قرار دهید.
 • کدو‌های ورقه شده را داخل سه ظرف به شکل کاملاً مساوی تقسیم کرده و در هر کدام ۲ شاخه از شوید را قرار می‌دهیم.
 • آب ترشی را داخل قابلمه ریخته و روی گاز قرار می‌دهیم. باید صبر کنید تا آب به نقطۀ جوش برسد.
 • آب ترشی آماده شده را بین ۳ ظرفی که داریم تقسیم می‌کنیم. بعد از ریختن آب ترشی به داخل ظرف‌ها باید کدو سبز‌ها، سبزی‌ها و دیگر مواد تماماً در مایع ترشی قرار بگیرند. لازم به توضیح است که شیشه تنها باید به اندازۀ یک بند انگشت در قسمت بالای فضایی خالی داشته باشد. بعد در هر سه شیشه را محکم بسته و به مدت ۳۰ الی ۴۰ دقیقه باید در فضای معمولی و به دور از آفتاب شیشه‌ها را قرار بدهیم تا کاملاً سرد شده با دمای محیط یکی شوند.

بعد از این مدت باید شیشه‌ها را داخل یخچال قرار داده و تا ۲۴ ساعت به شیشه‌ها دست نزنید بعد از مدت گفته شده ترشی شما آماده است و می‌توانید آن را نوش جان کنید.

این ترشی در دستۀ ترشی‌های فوری و ساده قرار دارد. ترشی کدو سبز را می‌توانید به مدت ۲ الی ۳ هفته در یخچال نگه داشته و با کیفیت روز اول استفاده کنید.

ترشی کلم بنفش

ترش کلم بنفش یکی از معروف ترین ترشی‌های ایرانی است که در دیگر کشور‌ها هم طرفدار بسیار دارد.

این ترشی از کلم بنفش به عنوان مادۀ اصلی بهره برده و در کنار بسیاری از غذاها می‌تواند چاشنی بسیار مناسبی باشد.

ترشی کلم بنفش

مواد اصلی ترشی کلم بنفش

این ترشی خوش طعم و جذاب از سرکۀ سیب برای آماده شدن بهره می‌برد. برای این‌که ترشی کلم بنفش زیبایی داشته باشیم کافی است کلم‌های بنفش را با کمترین ضخامت ممکن بریده و به شکلی نواری برش بزنیم. به هر میزانی که این کار را با ظرافت بیشتری انجام دهید به همان میزان ظاهر ترشی شما هم در کنار طعم و عطر آن جذاب تر و بهتر دیده می‌شود.

مواد لازم برای ترشی کلم بنفش

 • کلم بنفش یک عدد کامل که به صورت گفته شده برش خورده باشد
 • آب یک لیوان
 • سرکه یک لیوان
 • شکر ا قاشق غذا خوری
 • سیر ۴ حبه “بهتر است له شده باشد”
 • برگ مو ۲ عدد کامل
 • نمک دریایی ۱ قاشق مربا خوری

طرز تهیه ترشی کلم بنفش

 • اولین قدم برای درست کردن ترشی کلم بنفش جدا کردن مغز کلم از برگه‌های آن است. بعد از این کار باید کلم‌های خرد شده را داخل ۲ شیشۀ جدا از هم قرار بدهید. باید در نظر داشته باشید که کلم‌ها به اندازه ای برابر در دو شیشه قرار داشته باشند.
 • در داخل ظرفی دیگر آب، سرک و شکر را مخلوط کرده و چند ثانیه ای آن‌ها هم بزنید بعد از مخلوط شدن مواد باید به آن‌ها برگ مو و نمک دریایی را اضافه کردن و در آخر سیر له شده را به این ترکیب اضافه کنید.
 • بعد از آماده شدن مایعی که گفته شد باید آن را به صورت مساوی داخل دو شیشه‌ ای که از قبل آماده کرده ایم ریخته و کلم‌‌ها را غرق در مایع آماده شده ‌کنیم. باید کمی صبر کنید تا مایعی که فراهم کردیم خنک شده و با دمای اتاق یکی شود. این کار ممکن است تا ۳ ساعت طول بکشد.
 • بعد از سرد شدن کامل مایع داخل شیشه‌ها باید درب آن‌ها را بسته و داخل یخچال قرار دهید. بعد از یک ساعت ترشی شما آماده است. این ترشی را می‌توانید تا دو هفته در یخچال خود نگه داشته و مانند روز اول از کیفیت و طعم آن لذت ببرید.
طرز تهیه ترشی کلم بنفش

بخش پایانی

تمامی ترشی‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم تنها‌ بخشی بسیار کوچکی از انواع گوناگون این چاشنی دوست داشتنی است. در هر کشوری بنا بر قدمت و فرهنگ غذایی همان کشور انواع بسیار گوناگونی از ترشی‌ها وجود دارند که تعداد آن‌ها قابل شمارش نیست. ما در این مقاله سعی کردیم به چند نوع ترشی خیلی معروف در جهان و کشور خودمان بپردازیم و این تنها بخش کوچکی از دنیای متنوع چاشنی‌هایی است که به اسم ترشی می‌شناسیم.

اگر به طرز تهیه ترشی علاقه مند هستید:

طرز تهیه ترشی لیته – دستور پخت انواع لیته

معرفی همه خواص زیتون پرورده + طرز تهیه

طرز تهیه ترشی مخلوط (ترشی همه پسند ایرانی)

طرز تهیه ۲ نوع ترشی لوبیا سبز + خواص و مضرات آن

طرز تهیه‌ی مرحله به مرحله ترشی بادمجان خانگی و بادمجان شکم پر