کمک به درمان روتا ویروس با میوه و آبمیوه بدون قند

روتا ویروس
دسته بندی: بهداشت و پزشکی
4/5 - (4 امتیاز)

همزمان با شروع روزهای گرم سال آمار ابتلا به اسهال و استفراغ ویروسی افزایش می‌یابد و افراد زیادی را درگیر می‌کند. روتا ویروس یکی از این بیماری‌ها است که با علائمی همچون دل درد، اسهال غیر خونی و استفراغ همراه خواهد بود. با توجه به افزایش شیوع این بیماری، آشنایی با روتا ویروس، علائم و درمان آن اهمیت می‌یابد. در این مطلب از اسنپ فود قصد داریم تا به معرفی این بیماری ویروسی بپردازیم؛ پس تا انتها همراه ما باشید.

روتا ویروس چیست؟

روتا ویروس چیست؟

روتا ویروس (Rotavirus) نوعی بیماری ویروسی شایع است که نوزادان، کودکان و حتی افراد بزرگسال را درگیر می‌کند، اما این بیماری در نوزادان شیوع بیشتری دارد، چراکه این گروه سنی به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و یا ضعف سیستم ایمنی، بیشتر از دیگر افراد در معرض روتا ویروس خواهند بود. به طور کلی ابتلا به این بیماری در نوزادان، افراد کهنسال و یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، خطرناک‌تر خواهد بود.

علائم روتا ویروس

معمولا 2 روز پس از ورود ویروس به بدن، علائم بیماری شروع می‌شود که شدت علائم در افراد مختلف یکسان نخواهد بود. با توجه به اینکه روتا ویروس در دسته ویروس‌های اسهال و استفراغ جای می‌گیرد، علائم اصلی آن نیز اسهال و استفراغ خواهد بود. به طور کلی علائم روتا ویروس شامل موارد زیر است:

 • اسهال آبکی و غیر خونی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد شکم
 • خشکی و کم آبی بدن
 • کاهش ادرار
 • خشکی دهان و گلو
 • گریه بدون اشک در کودکان
 • احساس سرگیجه هنگام ایستادن
 • از دست دادن اشتها
 • خواب آلودگی غیرعادی

اغلب علائم این بیماری مانند کاهش ادرار، خشکی گلو و احساس سرگیجه به علت کم آبی بدن اتفاق می‌افتند و به همین دلیل مصرف نوشیدنی‌های بدون قند مانند برخی آبمیوه‌های طبیعی برای بدن مفید خواهد بود و خرید میوه آنلاین راهی آسان برای تهیه آبمیوه در منزل و کاهش علائم روتا ویروس است.

روتا ویروس در کودکان

روتا ویروس در کودکان

این بیماری ویروسی کودکان شیوع بیشتری داشته و با علائم شدیدتری همراه خواهد بود. همچنین در صورت آلوده شدن کودک به روتا ویروس، احتمال انتقال آن به دیگر افراد خانواده افزایش خواهد یافت. کودکان سیستم ایمنی ضعیف‌تری داشته و به نکات بهداشتی بی‌توجه هستند، این موضوع اهمیت توجه والدین را نشان می‌دهد. مراقبت از کودک و شستن مکرر دست‌ها راهی برای مقابله با بیماری است. همچنین لازم است تا در صورت مشاهده علائم بیماری در کودکان به پزشک مراجعه کنید.

راه‌های انتقال روتا ویروس

انتقال این ویروس به سرعت انجام می‌شود و به همین دلیل شیوع آن بسیار زیاد است. این ویروس از طریق مدفوع بیمار در محیط آزاد شده و پس از ورود به دهان موجب ابتلا به بیماری خواهد شد. در صورتی که به فرد بیمار نزدیک باشید، احتمال ابتلا به این ویروس افزایش می‌یابد. عدم رعایت دقیق مواد بهداشتی مهم‌ترین علت انتقال بیماری است.

اگر با فرد بیمار دست بدهید و یا اشیا آلوده به ویروس را لمس کرده باشید و دست خود را به دهان بزنید یا مشغول خوردن غذا شوید، شما نیز به روتا ویروس مبتلا خواهید شد. مصرف آب و غذاهای آلوده از دیگر راه‌های انتقال بیماری هستند. در نوزادان به علت عدم رعایت موارد بهداشتی و شستن مکرر دست‌ها، انتقال بیماری سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

مراجعه به پزشک با مشاهده علائم روتا ویروس

مراجعه به پزشک با مشاهده علائم روتا ویروس

در افراد بزرگسال و کسانی که فاقد بیماری‌های زمینه‌ای هستند، معمولا علائم بیماری خفیف بوده و پس از 2 روز درمان می‌شود اما در صورتی که علائم بیماری ادامه‌دار بود، حتما به پزشک مراجعه کنید. با مشاهده علائم شدید بیماری نیز مراجعه سریع به پزشک اهمیت می‌یابد.

ابتلا به روتا ویروس با وجود شیوع سریع و افزایش میزان ابتلا در فصل تابستان، کشنده و خطرناک نخواهد بود اما به طور کلی این بیماری در نوزادان خطرناک‌تر از دیگر گروه‌های سنی است و لزوم مراجعه سریع به پزشک اهمیت بیشتری می‌یابد. به طور کلی پزشکان علائم اسهال و استفراغ در نوزادان را مهم می‌دانند.

تشخیص روتا ویروس

پس از مراجعه به پزشک با انجام آزمایش ادرار و مدفوع بررسی می‌شود که عامل ابتلا به اسهال و استفراغ چیست. نتایج آزمایش می‌تواند وجود روتا ویروس را تایید کند، اما ممکن است یک عامل باکتریایی موجب بیماری شده باشد که در هر صورت توصیه‌ها و روش‌های درمانی متفاوت خواهد بود.

درمان روتا ویروس

مهم‌ترین نکته برای بهبود این بیماری ویروسی کودکان، عدم مصرف خودسرانه داروهایی مانند آنتی بیوتیک است، پس از هر گونه خوددرمانی بدون نظر پزشک خودداری کنید. به طور کلی برای درمان روتا ویروس داروی خاصی وجود ندارد اما پزشکان برای کاهش علائم و درد بیمار، ممکن است برخی داروها را تجویز کنند.

همانطور که گفته شد کم آبی بدن مهم‌ترین تاثیر این بیماری است که با علائمی مانند خشکی گلو همراه خواهد بود. به همین منظور باید در طول روز به طور مرتب مایعات مصرف کرد. نوشیدن آب و دیگر نوشیدنی‌های بدون قند را فراموش نکنید، اما دقت داشته باشید که مصرف نوشیدنی‌هایی که مقدار قند زیادی دارند، به ویژه نوشیدنی‌های صنعتی بسیار مضر خواهد بود. خرید آبمیوه آنلاین طبیعی و نوشیدن آن برای از بین بردن خشکی بدن توصیه می‌شود.

واکسن روتا ویروس

واکسن روتا ویروس

واکسن روتا ویروس یکی از راه‌های مهم برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری است. البته واکسیناسیون به معنای ایمنی 100 درصد و عدم رعایت موارد بهداشتی نخواهد بود. دو واکسن RotaTeq و  Rotarixبرای پیشگیری از ابتلا به روتا ویروس وجود دارد. واکسن RotaTeq دارای سه دوز بوده و در 2، 4 و 6 ماهگی تزریق می‌شود. واکسن Rotarix نیز دارای دو دوز بوده که در 2 و 4 ماهگی تزریق خواهد شد. واکسن روتا ویروس در ایران را می‌توان به صورت آزاد تزریق کرد که گونه واکسن Rotarix خواهد بود.

توصیه‌های برای مقابله با روتا ویروس

در این مطلب به طور کامل به معرفی روتا ویروس پرداختیم و به نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری اشاره کردیم. تزریق واکسن در کودکان نیز برای کاهش احتمال خطر بیماری سودمند خواهد بود. برای جلوگیری از ابتلا به روتا ویروس موارد زیر را مدنظر قرار دهید.

 • پس از استفاده از سرویس بهداشتی دست‌ها را به طور کامل به آب و صابون بشویید.
 • از سلامت مواد غذایی اطمینان حاصل کرده و میوه، سبزیجات و دیگر خوراکی‌ها را به طور دقیق ضدعفونی کنید.
 • رعایت موارد بهداشتی برای پیشگیری از روتا ویروس در کودکان را تحت نظر داشته باشید.
 • پیش از خوردن غذا دست‌ها را بشویید و دست آلوده را به دهان خود نزنید.

البته با وجود رعایت کلیه موارد بهداشتی احتمال ابتلا به روتا ویروس وجود دارد، در این صورت مراجعه به پزشک و مصرف آب و نوشیدنی‌های بدون قند اهمیت می‌یابد.

نظرات کاربران