چرا ذرت‌ها می‌ترکند؟

به این مقاله امتیاز دهید

اگر از طرفداران پر و پا قرص ذرت بو داده هستید و به هر بهانه‌ای از تماشای فوتبال و فیلم گرفته تا در دورهمی‌ها با دوستان‌تان یا میان وعده وسط روز، جایی برای این خوراکی سالم و خوشمزه باز می‌کنید حتماً بارها چشم‌های‌تان را بسته‌اید و لحظه‌ی ترکیدن‌ این دانه‌های جادویی را تصور کرده‌اید.
باید بدانید برای ترکیدن ذرت‌ها سه دلیل اصلی وجود دارد به طوری که مجموعه این دلایل شرایط دانه‌های ذرت را از هر نظر برای ترکیدن و تبدیل به ذرت بود داده مناسب می‌سازند: میزان آب درون این دانه‌ها، پوسته سخت و ضد آب دانه‌ها و مغز نشاسته‌ای درون آن‌ها. زمانی که دانه‌های ذرت گرم می‌شوند آب درون آن‌ها بخار شده و چون هیچ درز و شکافی در پوسته ذرت وجود ندارد، فشار درون دانه‌ها بالارفته و فضای درون‌شان تبدیل به یک زودپز خیلی کوچک می‌شود. در این شرایط نشاسته‌ی موجود در مغز دانه‌ها تبدیل به یک ماده‌ی ژله‌ای می‌شود و در نهایت فشار داخل دانه‌ها آن‌قدر بالا رفته که باعث ترکیدن پوسته خواهد شد. در این شرایط بخار آب متراکم شده پراکنده می‌شود و نشاسته‌ی ژله‌ای دور دانه پخش می‌شود. در نهایت بخاری که در حال خارج شدن از میان نشاسته ذرت است باعث ایجاد شکل سبک و پفکی در نشاسته خواهد شد.
در ادامه بد نیست بدانید اگر از نمک زیادی در این خوراکی استفاده نکنید، مقادیر بالای ویتامین E، B و آنتی‌اکسیدان موجود در ذرت بوده داده آن را به یکی از سالم‌ترین و مفیدترین میان وعده‌ها تبدیل خواهد کرد.

نظرات کاربران