هندوانه زرد، تنوع انتخاب در تابستان

به این مقاله امتیاز دهید

شاید شما هم هنگام انتخاب میوه در میوه فروشی با هندوانه های زردرنگ مواجه شده باشید و نتوانسته اید به شک و تردید خود در برابر این هندوانه ها غلبه کنید. به طور کلی این هندوانه ها طبیعی هستند و هیچ نوع تغییر شیمیایی و مصنوعی در آن ها ایجاد نشده است. لازم به اشاره است که در مجموع بیش از پنجاه نوع هندوانه وجود دارد که هندوانه زرد یا آناناسی یکی از آن ها است. هندوانه زرد در ایران در تمام فصول سال یافت می شود، اما در فصل تابستان به اوج خود می رسد. هندوانه های معمولی به دلیل داشتن رنگدانه ای به نام لیکوپن، قرمز رنگ هستند ولی هندوانه آناناسی فاقد این نوع رنگدانه می باشد. برخی بر این نظر هستند که هندوانه زرد با گذشت زمان در اثر تغییرات ژنتیکی مختلف لیکوپن خود را از دست داده است. این هندوانه برای اولین بار در آفریقای جنوبی کشت می شد و پس از آن به یک میوه پر طرفدار در جهان تبدیل شد.
این نوع هندوانه به دلیل دارا بودن ویتامین A و ویتامین C برای سلامتی چشم مفید است. هندوانه آناناسی یک منبع قوی از لوتئین می باشد. لوتئین برای پیشگیری از بیماری دژنراسیون ماکولار چشمی وابسته به سن لازم است. پس پیشنهاد می شود افراد مسن استفاده از آن را بیشتر در برنامه غذایی خود قرار دهند.
همچنین فیبر موجود در هندوانه آناناسی می تواند اشتها را کاهش داده و با کم کردن پرخوری، به لاغری و کاهش وزن افراد کمک کند. مصرف هندوانه زرد پس از تمرینات بدنسازی به دلیل داشتن مواد مغذی از گرفتگی عضلات بدنسازان پیشگیری می کند. ویتامین A و ویتامین C موجود در هندوانه زرد همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از ابتلا به سرماخوردگی و تب جلوگیری کند.
این نوع هندوانه خاصیت دیورتیک دارد که با افزایش ادرار و دفع آن به سم زدایی بدن کمک کرده و برای پیشگیری و دفع سنگ کلیه مفید می باشد. به علاوه آب موجود در این هندوانه برای کلیه هایی که همیشه برای تسریع عملکردشان به آب نیاز دارند مفید است. این هندوانه برای سیستم ایمنی بدن و سلامت قلب و عروق بسیار سودمند است. ویتامین C موجود در هندوانه زرد زخم های دهانی را درمان کرده و از به وجود آمدن سوء جذب گوارشی جلوگیری می کند و نیز از دهان و دندان در برابر برخی از بیماری هایی که می توانند به آن دچار شوند محافظت می‌کند.

برچسب ها: