رستوران همدم‌السلطنه؛ خانه‌ای تاریخی در دل اصفهان

3/5 - (2 امتیاز)

اصفهان، شهری با تاریخی بسیار قدیمی و جذاب در قلب ایران. این شهر برای گردشگرانی که به دنبال تجربه فرهنگ و زیبایی هستند، یک مقصد بسیار پرطرفدار به شمار می آید. در این شهر، جاذبه های بسیاری وجود دارد که مسافران را به خود جذب می کنند.

یکی از مهمترین جاذبه های اصفهان، میدان نقش جهان است. در این میدان، بناهای تاریخی و زیبایی همچون عمارت عالیقاپو، عمارت عباسی، مسجد شاه و… وجود دارد.

معرفی رستوران همدم السلطنه

میدان نقش جهان از مهمترین جاذبه های گردشگری اصفهان که به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز ثبت جهانی شده است.

مسجد جامع اصفهان نیز که یکی از زیباترین مساجد جهان است، با طراحی فوق‌العاده و دکوراسیون زیبا، بسیار جذاب می‌نماید. همچنین، پل خواجو در اصفهان یکی از پل های قدیمی و زیبای جهان، با ساختار منحصر به فرد خود، همچون یک اثر هنری قابل ملاحظه است.

با توجه به جاذبه های فراوان و تاریخی اصفهان، این شهر به عنوان یک مقصد گردشگری بسیار محبوب در ایران شناخته شده است. بنابراین، اگر به دنبال تجربه فرهنگ و تاریخ هستید، اصفهان بهترین مقصد برای شماست.

 

 

رستوران همدم‌السلطنه؛ خانه‌ای تاریخی در دل اصفهان

بافت های تاریخی اصفهان، شامل مجموعه ای از بناهای تاریخی و فرهنگی است که به عنوان یکی از میراث‌های فرهنگی ایران شناخته می‌شود. این بافت ها، شامل: مساجد، عمارت ها، باغ ها، پل ها و… هستند که در طول تاریخ ساخته شده‌اند. بسیاری از بناهای تاریخی در اصفهان، در دوره صفویه ساخته شده و به دلیل زیبایی و تاریخی بودن، جذابیت بسیاری برای گردشگران دارند.

معرفی رستوران همدم السلطنه

نمایی زیبا از خانه تاریخی همدم السلطنه و اورسی های رنگی جذاب آن.

علاوه بر آن، بسیاری از بناهای تاریخی در اصفهان، در دوره قاجاریه بازسازی شده‌اند و به صورت گسترده در صنعت گردشگری استفاده می‌شوند. برای مثال، عمارت عالیقاپو یکی از بناهای تاریخی است که در دوره قاجار ساخته شده است و در حال حاضر به عنوان یکی از موزه های شهر اصفهان شناخته می‌شود.

همچنین، مسجد شیخ لطف الله، مسجد وکیل، باغ عالی قاپو و… نیز از بناهای تاریخی دیگری هستند که در دوره صفویه ساخته شده‌اند و به صورت گسترده در صنعت گردشگری استفاده می‌شوند. علاوه بر بافت‌های تاریخی، بسیاری از بناهای تاریخی در اصفهان نیز بازسازی شده و بسیاری از این خانه‌ها برای استفاده عموم به کافه و رستوران تبدیل شده‌اند.  یکی از این مکان‌های تاریخی در حال حاظر تبدیل به رستوران همدم السلطنه شده است. همدم السلطنه قاجار در مکانی تاریخی و زیبا غذاهای باکیفیت به مشتریان ارائه می‌دهد. در نهایت، بافت‎های تاریخی و بازسازی بناهای تاریخی در اصفهان، به عنوان یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در ایران شناخته می‌شود.

رستوران‌های سنتی اصفهان

شهر اصفهان با تنوع فرهنگ و تاریخی که دارد، یکی از بهترین مقاصد برای تجربه غذاهای سنتی اصیل ایرانی است. در این شهر، رستوران‌های سنتی زیادی وجود دارند که برای پذیرایی از مهمانان، غذاهای خوشمزه و اصیل ایرانی را ارائه می‌دهند و برای فراهم کردن حال خوب در کنار غذاهای عالی موسیقی زنده را تدارک دیده‌اند.

معرفی رستوران همدم السلطنه

حیاط زیبای رستوران همدم السلطنه با حوض و گیاهان فراوان که ما را به دل تاریخ و سنت ایرانی می برند.

رستوران های سنتی اصفهان با تنوع بالایی که در منوی خود دارند و دکوراسیون با اصالت ایرانی، گزینه خوبی برای تجربه غذاهای سنتی ایرانی هستند که به همراه بازدید از جاذبه های تاریخی شهر، تجربه یک سفر فراموش نشدنی را برای گردشگران فراهم می‌کنند.

یکی از بهترین رستوران های اصفهان، خانه تاریخی همدم‌السلطنه است که در کنار بافت قدیمی و حیاط زیبا و دل نشین غذاهای سنتی و فرنگی با کیفیتی ارائه می‌دهد. همدم السلطنه رستوران محبوب اصفهانی‌ها است.

همدم السلطنه قاجار

اگر بخواهیم از تاریخچه همدم السلطنه بگویمم باید گفت همدم السلطنه قاجار نام یکی از شخصیت‌های مشهور و تأثیرگذار در دوره قاجاریه ایران است. او به عنوان فرزند یکی از نزدیک‌ترین مشاوران ناصرالدین شاه قاجار به دنیا آمد و پس از مرگ پدرش، به عنوان مشاور نزدیک به ناصرالدین شاه در امور دولتی و سیاسی فعالیت کرد. همچنین او به عنوان مؤسس و سرپرست دارالفنون و همچنین مدیر تئاتر درباری شناخته می‌شود. به دلیل تأثیرگذاری‌های بزرگ او در دوره قاجاریه، نام همدم السلطنه همواره در تاریخ ایران مورد توجه بوده است.

تاریخچه خانه تاریخی همدم السلطنه اصفهان

رستورانِ خانه تاریخی همدم السلطنه، یکی از بناهای تاریخی و فرهنگی در شهر اصفهان است که در دوره قاجار ساخته شده است. این خانه، به عنوان محل اقامت و سکونت نخست وزیر قاجاری به نام میرزا تقی خان امیر کبیر، شناخته می شود.

این خانه، در محله چهارباغ عباسی واقع شده است و دارای معماری سنتی ایرانی است. در داخل خانه، حیاط بزرگی وجود دارد که به دو بخش تقسیم شده است.

 

معرفی رستوران همدم السلطنه

خانه تاریخی همدم السلطنه که زمانی اقامتگاه امیرکبیر، نخست وزیر شهیر دوران قاجار بوده است.

بخش اول، حیاط اصلی خانه است که دارای چشمه و باغچه است. بخش دوم، حیاط دوم خانه است که به عنوان محل زندگی خصوصی خانواده میرزا تقی خان به کار می‌رفت. در داخل خانه همدم السلطنه، اتاق‌های بزرگی وجود دارد که به عنوان محل اجتماعات و مذاکرات میرزا تقی خان و دیگر مسئولان قاجاریه به کار می‌رفت.

همچنین، در داخل خانه همدم السلطنه اصفهان، آثار هنری و دکوراسیون‌های زیبا و جذابی نیز وجود دارد که به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی شهر اصفهان شناخته می‌شود. در حال حاضر، خانه همدم‌السلطنه به عنوان یکی از موزه‌های شهر اصفهان شناخته می‌شود و بسیاری از گردشگران به دنبال بازدید از این خانه تاریخی و  به دنبال تجربه فرهنگ و تاریخ هستند

معماری خانه همدم السلطنه

وقتی درب چوبی خانه را باز می‌کنیم و از دالان زیبا و کوتاه می‌گذریم ، با یک حیاط زیبا و دل‌ نشین روبرو می‌شویم که ما را به یاد حیاط‌های قدیمی خانه‌ی مادر بزرگ می‌اندازد . عطر شمعدانی‌های چیده شده  دور حوض آبی رنگ فضای حیاط را پر کرده است  صدای فواره‌اش آرامش‌بخش است .

میز و صندلی‌های چوبی در اطراف حیاط چیده شده و هر کدام خاطره‌هایی از مهمانانشان دارند صرف غذا یا نوشیدن چای اصیل ایرانی در این حیاط دل‌نشین ، خاطره ای ماندگار می‌سازد .

خانه‌ تاریخی همدم‌‌السلطنه اصفهان ، خانه‌ای بازسازی شده از زمان قاجار است که در مرمت آن از مصالح قدیمی و باقی‌مانده‌ی بنا استفاده شده است. ورودی خانه، دالان کوتاهی است که به حیاطی نه چندان بزرگ ولی اصیل و زیبا ختم می‌شود. به مانند تمامی خانه‌های اصیل و سنتی ایرانی، معماری خانه به صورت حیاط‌ مرکزی است.

رستوران همدم السلطنه

غذاهای خوشمزه در رستوران همدم السلطنه.

حیاط در وسط و اتاق‌ها گرداگرد آن قرار دارند. خانه دارای اتاق‌های شاه نشین، پنج‌دری، دو‌دری، سه‌دری و دو گوشواره است. فضای اتاق‌ها با آینه کاری و هنر ایرانی تزئین شده و درب‌های اوروسی با شیشه‌های رنگی آراسته شده‌اند.

اتاق‌ها در طبقه‌ی همکف قرار داشته و بخشی از طبقه‌ی اول به صورت یک تراس سرتاسری جلوه‌ای زیبا به این بافت تاریخی داده است . در یکی از ضلع‌های خانه‌ همدم‌‌السلطنه اصفهان، یک درب اروسی پنج دهنه جلوه‌ای دارد که زیبایی آن مثال‌زدنی است.

این درب چوبی، با شیشه‌های مشبک و رنگی‌ آرایش شده است و  یادآور خانه‌های سنتی با اصالت ایرانی است. این شیشه‌های رنگی همبازی پرتو‌های آفتاب شده و در شب و روز زیبایی متفاوتی خلق می‌کنند. اگر برای صرف غذا حیاط را انتخاب می‌کنید، شیشه‌های رنگی را در پس‌زمینه‌ی مشبک‌های چوبی خواهید دید. ولی اگر به فضای داخلی خانه تاریخی همدم‌السلطنه بروید ، رنگ‌های ناب این شیشه‌ها جلوه زیبا و خاصی برای شما خلق میک‌نند.

 

غذاهای رستوران سنتی همدم السلطنه

منوی کافه رستوران همدم السلطنه شامل غذاهای سنتی و اصیل اصفهان و ایران است. همچنین در این خانه تاریخی غذاهای فرنگی و انواع قهوه و چای و نوشیدنی‌های سنتی نیز سرو می‌شود. بریانی مخصوص اصفهان ، بلدرچین ، دیزی ، کباب کوبیده ، جوجه تنوری و کلم پلو از غذا‌های لذیذ و خوش‌پخت این رستوران سنتی است. به‌ویژه کلم‌پلو که با روش جدیدی سرو می‌شود. کافه رستوران همدم السلطنه منوبسیار متنوعی  دارد.

معرفی رستوران همدم السلطنه

خوشمزگی‌های کافه رستوران همدم السلطنه اصفهان.

قیمت‌ها با توجه به کیفیت بی‌نظیر عمارت همدم السلطنه و با توجه به رستوران‌های اطراف به‌صرفه است. امکانات گرمایشی و سرمایشی برای آرامش حال مهمانان در نظر گرفته شده و می‌توانید با خیال راحت غذا را در حیاط سرو کرده و از فضای باز لذت ببرید.

 

راه های رسیدن به همدم

خانه تاریخی و رستوران سنتی همدم‌ السلطنه در انتهای خیابان حافظ در نزدیکی ضلع شرقی میدان نقش جهان قرار دارد . از خروجی میدان نقش جهان ، به سمت خیابان حافظ حرکت کنید ، پس از طی مسافتی حدودا دویست متر به سمت چهارراه شکر‌شکن ، کوچه‌ای در سمت راست وجود دارد و تابلویی در ابتدای کوچه قرار داده شده تا شما را به سمت رستوران همدم السلطنه اصفهان هدایت کند .

مسیر دیگر برای رسیدن به رستوران سنتی و خانه تاریخی همدم‌السلطنه داخل بازار است . راسته کنار مسجد شیخ لطف‌الله به این خانه می‌رسد. برای امنیت و آرامش مهمانان ، روبروی کوچه‌ی خانه همدم السلطنه پارکینگ کرمانی با ظرفیتی مناسب تدارک دیده شده است. علاوه بر آن ، پارکینگ‌های متعدد اطراف میدان نیز برای خودروی شما جا خواهند داشت. رستوران همدم السلطنه نظرات مثبتی دارد و از سر زدن به آم پشیمان نخواهید شد.

جمع بندی

پس از اینکه اوقات خوشی را در میدان نقش جهان سپری کردید ، برای کامل شدن حال خوبتان سری به خانه تاریخی و رستوران سنتی همدم السلطنه بزنید و از غذاهای عالی و فضای زیبای این خانه و رستوران لذت ببرید.

همچنین علاوه بر این رستوران، اصفهان رستوران‌های بی‌نظیر دیگری همچون رستوران سرای حاج میرزا دارد. اگر هم نمی‌خواهید حضوری به رستوران مراجعه کنید، با کباب اصفهان، خوشمزه‌ترین غذاها را به صورت آنلاین سفارش دهید.

نظرات کاربران