درباره‌ خام‌گیاه‌خواری بیشتر بدانید

به این مقاله امتیاز دهید

این روزها پیش می‌آید بشنویم فلان سلبریتی خام‌گیاه‌خوار شده، یا فلانی می‌خواهد چهل روز رژیم خام‌گیاه‌خواری را امتحان کند. اما آیا می‌دانید خام‌گیاهخواری چیست؟ چرا افراد خام‌گیاه‌خوار می‌شوند؟
خام‌گیاه‌خواری چیست؟
خام‌گیاه‌خواری رژیمی است که براساس آن، افراد گیاهخوار غذاهایی را که با دمایی بالای ۴۵ درجه سانتیگراد پخته شده‌اند را نمی‌خورند. خام‌گیاه خوارها اعتقاد دارند غذاهایی که با دمایی بالاتر پخته شده‌اند آنزیم‌هایشان را از دست داده اند، بنابراین نه‌تنها آن غذا هیچ‌گونه ارزش غذایی ندارد، بلکه برای بدن مضر است. در حالی که غذایی که پخته نشده دارای آنزیم‌های زنده و ارزش غذایی مطلوب هستند.
طرفداران این رژیم غذایی فواید دیگری را هم برای آن قایل هستند. آن‌ها اعتقاد دارند خام‌گیاه‌خواری باعث کاهش وزن، انرژی بیشتر در طول شبانه‌روز، پوست سالم، دفع مناسب و در حالت کلی بدنی در وضعیت سالم‌تر می‌شود.
عده‌ای از خام‌گیاه‌خوارها درصدی از غذاهای دیگر نیز در رژیم‌شان می‌گنجانند. مثلا بعضی از آن‌ها  در رژيم خام‌گیاه‌خواریِ نود درصد هستند، به این معنا که نود درصد از غذا‌ی‌شان غذاهای مجاز در خام‌گیاه‌خواری است و بقیه‌ی غذای‌شان بدون محدودیت است. تعداد کمی از خام‌گیاه‌خوارها در رژيم غذایی‌شان لبنیات پروسس نشده هم مصرف می‌کنند. خام‌گیاه‌خواری در سال‌های اخیر به خاطر زیاد شدن تعداد رستوران‌های خام‌گیاه‌خوار  و رو آوردن سلبریتی‌ها به این رژيم خاص بیشتر شده است.
خام‌گیاه‌خواران چه چیزهایی می‌خورند؟
همه‌ی میوه‌ها و سبزیجات خام
آجیل‌ها و دانه‌های مختلف
ریشه‌های گیاهان و سبزیجات
جوانه‌ها مثل جوانه‌ی گندم
صیفی‌جات خام
سبزیجات معطر و ادویه‌جات خام
جلبک‌ها و گیاهان دریایی
منتقدان خام‌گیاه‌خواری
در مقابل خام‌گیاه‌خواران، عده‌ای سرسختانه معتقدند این نوع از رژیم غذایی به نفع سلامت بدن نیست. آن‌ها دلایل مختلفی برای آن می‌آورند، مثلا معتقدند بعضی ارزش‌های غذایی بر اثر پختن مواد غذایی به وجود می‌آید که در خام آن‌ها وجود ندارد. یا معتقدند کسانی که خام‌گیاه‌خوارند به‌سختی می‌توانند بعضی ویتامین‌ها و مواد غذایی لازم برای بدن خود را فراهم کنند. یا معتقدند کم شدن وزن دلیل خوبی برای خام‌گیاه‌خوار شدن نیست.
چالش چهل‌روزه‌ی خام‌گیاه‌خواری
عده‌ای برای خودشان چالش چهل‌روزه‌ی خام‌گیاه‌خواری می‌گذارند. بعضی برای آن‌که خام‌گیاه‌خواری را امتحان کنند، و بعضی برای کم کردن وزن. شما چطور؟ شما دوست دارید این چالش را امتحان کنید؟ یا دوست دارید خام‌گیاه‌خوار شوید؟
این یک انتخاب شخصی است. انتخابی که آن‌قدرها هم راحت نیست.

برچسب ها: