چهار دلیل برای خوردن صبحانه

به این مقاله امتیاز دهید

«صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی روز است.» این را بارها شنیده‌ایم. اما واقعا صبحانه وعده‌ی غذایی مهمی است یا این صرفا یک جمله‌ی کلیشه‌ای است که از روی عادت تکرارش می‌کنیم؟ با بقیه‌ی وعده‌های غذایی چه فرقی دارد؟
بدن شما به صبحانه نیاز دارد
جدا از این‌که صبحانه انرژی‌بخش و سرحال‌کننده است، صبحانه منبعی مغذی برای فراهم کردن مواد موردنیاز بدن مثل کلسیم، آهن و ویتامین ب هستند. تحقیقات نشان داده‌اند اگر این مواد صبح و در وعده‌ی صبحانه خورده نشود، در بقیه‌ی ساعات روز جبران نخواهند شد.
صبحانه حافظه را قوی می‌کند
بین مصرف صبحانه و عملکرد بهتر حافظه در طول روز ارتباط مستقیم وجود دارد.  صبحانه سطح گلوکز بدن را به حالت عادی برمی‌گرداند. گلوکز کربوهیدراتی است که مغز برای عملکرد درست، به آن احتیاج دارد. بنابراین صبحانه باعث افزایش بالا رفتن بهره‌وری شما در طول روز می‌شود. اگر شاغل‌اید یا محصل، در هر حال صبحانه به روز شما و توانمندی‌تان در جلو بردن کارهای ذهنی کمک بزرگی خواهد رساند. شما با صبحانه موفق‌تر و خوشحال‌تر خواهید بود.
صبحانه به کاهش یا کنترل وزن شما کمک می‌کند
به طور استثنا خوردن این وعده‌ی غذایی وزن‌تان را کم می‌کند. اگر دوست دارید کاهش وزن داشته باشید، حذف کردن صبحانه راه درست آن نیست. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که حذف کردن وعده‌ی صبحانه باعث افزایش وزن و داشتن وعده‌ای قابل‌قبول در ابتدای صبح، معمولا باعث کنترل یا کاهش وزن شود. شاید دلیلش این باشد که وقتی صبحانه را حذف می‌کنیم، گرسنگی اول صبح به‌خوبی رفع نمی‌شود و میل به خوردن میان‌وعده‌های اضافه، پرچرب و پرشیرینی بیشتر می‌شود. البته باید تاکید کرد که نتیجه‌ی زیاده‌روی در خوردن صبحانه هم افزایش وزن است. حتما صبحانه بخورید، ولی به‌اندازه.
صبحانه احتمال ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد
اگر به منفعت‌های بلندمدتی که سبک غذایی‌تان برای شما دارد فکر می‌کنید، صبحانه خوردن را رها نکنید. صبحانه در طولانی‌مدت باعث جلوگیری از ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی می‌شود.
اما خوردن صبحانه مقدمه‌ای سخت و پیچیده دارد: آماده کردن آن! در حالی که خواب‌تان می‌آید، دیر بیدار شده‌اید و باید فورا خودتان را به محل کار برسانید. یا در حالی‌که خانه‌اید، هنوز روشن‌نشده‌اید، گرسنه‌اید و حوصله‌ی درست کردن یک وعده‌ی غذایی آن هم صبح‌اول‌صبح ندارید بسیاری از رستوران ها امکان سفارش آنلاین صبحانه را برای شما فراهم کرده اند که در در مطالب بعدی به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

برچسب ها: