طرز تهیه قوه فرانسه + راهنمای خرید قهوه و دستگاه مورد نیاز

به این مقاله امتیاز دهید

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های دنیا محسوب می شود. قهوه فرانسه نوعی از قهوه است که همان‌طور که از نامش مشخص است به روش فرانسوی تهیه می شود. این قهوه کافئین بالایی داشته و جز قهوه های دمی به حساب می آید. قهوه دمی یعنی پودر قهوه و آب، بیشتر در مجاورت یکدیگر قرار می گیرند. میزان کافئین قهوه فرانسه نسبت به اسپرسو در همان حجم کمتر است. اما این قهوه سبک تر و ملایم تر از اسپرسو معمولاً در لیوان و ماگ سرو می‌شود و به همین دلیل می‌توان کافئین بیشتری نسبت به اسپرسو از آن دریافت کرد. در ادامه قصد داریم به روش های مختلف تهیه قهوه فرانسه بپردازیم.

طرز تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس

فرنچ پرس ابزاری است که سال ها بعد از درست شدن قهوه فرانسه برای تهیه آن ساخته شد. فرنچ پرس های مختلفی با کیفیت ها و قیمت متفاوت در بازار وجود دارد که به راحتی می توانید تهیه کنید. در ادامه آموزش مرحله به مرحله تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس را برای شما عزیزان قرار داده ایم.

مرحله اول: آب را به نقطه جوش برسانید

ابتدا باید آب را جوش بیاورید و سپس اجازه دهید تا کمی دمای آن پایین آید. ۹۶-۹۷ درجه مناسب خواهد بود

طرز تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس

مرحله دوم: فرنچ پرس را گرم کنید

در این مرحله باید کمی آب درون فرنچ پرس بریزید و آن را بچرخانید تا فرنچ پرس کمی گرم شده و برای دم کردن قهوه مناسب باشد.

مرحله سوم: پودر قهوه فرانسه را آماده کنید

در مرحله سوم باید پودر قهوه را درون فرنچ پرس بریزید. باید بدانید که برای هر نفر یک تا دو قاشق غذاخوری پودر قهوه کافی است. پس اگر برای دو نفر قهوه آماده می کنید باید حدوداً بین ۳٫۵ تا ۴ قاشق قهوه بریزید.

مرحله چهارم: آب را روی قهوه بریزید

این مرحله که مهم ترین مرحله دم آوری محسوب می شود ریختن آب است. برای این کار ابتدا باید حدود نصف آب را روی قهوه بریزید و اجازه دهید که به اصطلاح قهوه کمی خیس بخورد. سپس باقی آن را به شکل چرخی روی قهوه بریزید.

روش تهیه قهوه فرانسه

مرحله پنجم: فیلتر فرنچ پرس را فشار دهید

پس از ریختن آب باید ۳ الی ۵ دقیقه صبر کنید و سپس فیلتر را تا آخر فشار دهید. قهوه فرانسه آماده است. توجه داشته باشید که مقدار آب را باید با توجه به تعداد نفرات تنظیم کنید.

طرز تهیه قهوه فرانسه با دستگاه

تهیه قهوه با دستگاه قهوه فرانسه بسیار آسان است. دستگاه های قهوه ساز مدل های گوناگونی دارند اما مکانیزم کلی آن‌ها همگی شبیه به یکدیگر است و برای درست کردن قهوه فرانسه به دستگاه قهوه ساز، قهوه و آب نیاز دارید. ابتدا باید آب را درون مخزن دستگاه ریخت. سپس مقدار مناسب قهوه را درون فیلتر دستگاه قرار دهید. در آخر دستگاه را روشن کنید.

پس از مدتی مشاهده می کنید که قهوه درون قوری دستگاه ریخته می شود. به همین سادگی قهوه شما آماده است. به خاطر داشته باشید که دستگاه های قهوه ساز معمولاً دارای فیلتر پلاستیکی هستند که می توانید از آن بارها استفاده کنید. اما برای بالا بردن کیفیت قهوه می توان از فیلترهای کاغذی که در بازار وجود دارد نیز استفاده کنید. به طور کلی دستگاهی خاص برای درست کردن قهوه فرانسه وجود ندارد. بلکه همه همان قهوه سازها هستند که انواع قهوه را می توانید در آن‌ها تهیه کنید.

 تهیه قهوه فرانسه با قهوه جوش

طرز تهیه قهوه فرانسه با قهوه جوش

اگر فرنچ پرس و یا دستگاه قهوه ساز ندارید می توانید قهوه را به راحتی در قهوه جوش و یا قوری فیلتردار درست کنید. برای درست کردن قهوه فرانسه در قهوه جوش یا موکاپات کافی است به همان روش درست کردن اسپرسو با موکاپات عمل کنید. موکاپات از سه قطعه تشکیل شده است. برای تهیۀ قهوه فرانسه با موکاپات احتیاج به اجاق گاز دارید.

محفظۀ پایینی موکاپات را با آب پر کنید. سپس در جایگاه قهوه، قهوۀ آسیاب شده را بریزید و آن را پر کنید. در ادامه توسط یک قاشق روی آن را صاف کنید. قطعات را به هم وصل کنید و روی اجاق با حرارت زیاد قرار دهید. پس از چند دقیقه صدای جوش آمدن آب را خواهید شنید. در این زمان موکاپات را از روی شعلۀ گاز بردارید. قهوه شما آماده است.

راهنمای خرید قهوه فرانسه

برای درست کردن یک قهوه فرانسه عالی باید قهوه آن نیز بسیار مرغوب باشد. برای خرید قهوه باید از قبل اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید. در ادامه به راهنمای خرید قهوه فرانسه پرداخته ایم.

آسیاب قهوه فرانسه نسبت به اسپرسو درشت تر است. پس هنگام خرید حتماً به این نکته توجه داشته باشید که پودر قهوه آسیاب شده ای که تهیه می کنید خیلی ریز نباشد. نکتۀ دیگری که هنگام خرید قهوه فرانسه باید به آن دقت کنید آن است که درجه رست قهوه حتماً ملایم باشد.

راهنمای خرید قهوه فرانسه

خواص و مضرات قهوه

قهوه به عنوان یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ‌های جهان که روزانه توسط میلیون‌ ها انسان مصرف می‌شود، خواص مختلفی دارد. معمولاً تنها به میزان کافئین این نوشیدنی اشاره می ‌شود اما قهوۀ فرانسه خواص مختلف دیگری نیز دارد که در ادامه قصد داریم بیشتر به آن‌ها بپردازیم.

قهوه به افراد کمک می‌ کند که احساس خستگی کمتری داشته باشند و سطح انرژی را در بدن افزایش می‌دهد. افزایش سطح انرژی به دلیل وجود کافئین است.بعد از نوشیدن قهوه، کافئین در جریان خون جذب می ‌شود و از طریق خون به مغز می‌ رسد. کافئین در مغز مانع از عملکرد آدنوزین می ‌شود. آدنوزین نوعی حمل کنندۀ انرژی است. وقتی این اتفاق می‌افتد، میزان انتقال دهنده‌ های عصبی مانند نوراپی نفرین و دوپامین افزایش می‌یابد. بسیاری از مطالعات کنترل شده بر روی انسان نشان می‌دهد که قهوه جنبه‌ های مختلف عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد. از این بهبودها می‌توان به بهبود عملکرد حافظه، خلق و خو، هوشیاری، سطح انرژی، زمان واکنش و عملکرد ذهنی عمومی اشاره کرد. از طرفی قهوۀ نامرغوب ممکن است سمی باشد.

قهوه با کیفیت بد، می ‌تواند به دلیل وجود ناخالصی‌ های زیاد در آن باعث سردرد یا حالت تهوع شود. در دوران بارداری نیز، مادر نباید قهوه مصرف کند. زیرا که کافئین، جذب خون جنین می‌شود و ضررهای زیادی برای آن دارد. قهوه برای کودکان، شب ادراری را افزایش می‌دهد. طبق یک نظر سنجی مشخص شد که در کودکان ۵ الی ۷ سال، شب ادراری به میزان قابل توجهی پس از مصرف قهوه افزایش داشته است. مقدار زیاد قهوۀ فرانسه باعث بی‌ خوابی و بی ‌قراری می‌شود. حداکثر مقدار کافئین توصیه شده ۴۰۰ میلی‌گرم است، تقریباً مقداری که از ۴ فنجان قهوه دریافت خواهید کرد.