طرز تهیه لیموناد خانگی با طعم های مختلف

طرز تهیه لیموناد
به این مقاله امتیاز دهید

لیموناد یکی از نوشیدنی‌های پرطرفدار بین‌المللی است. طرز تهیه این نوشیدنی محبوب بسیار آسان است، اما برای درست کردن آن باید به چند نکته بسیار مهم توجه کنید. شاید بتوان گفت که لیموناد محبوب‌ترین نوشیدنی در تابستان محسوب می‌شود. در ایران نیز از قدیم طرز تهیه شربت آبلیمو وجود داشته است. طرز تهیه لیموناد کافی شاپی با شربت آبلیمو کمی متفاوت است اما اشتراکات بسیاری دارد. برای آموزش تهیه لیموناد خانگی به سبک کافی شاپ‌ها ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

لیموناد

تعداد نفرات 4 نفر
زمان آماده‌سازی 5 دقیقه
زمان تهیه 10 دقیقه
میزان سختی کم

کمی درباره لیموناد…

کمی درباره لیموناد...

لیموناد یک نوشیدنی با طبع سرد است که از آب گازدار و لیمو تهیه می‌شود. ماده اصلی شربت لیموناد، لیمو است. می‌توان این نوشیدنی را با آب گازدار و یا بدون استفاده از آن نیز تهیه کرد. درست کردن لیموناد حدود ۱۵ دقیقه زمان احتیاج دارد. شربت لیموناد را می‌توان در کنار انواع غذاها نیز سرو کرد. همچنین اگر برنامه غذایی لاغری دارید، می‌توانید عسل طبیعی را جایگزین شکر کنید تا نتیجه نهایی سالم‌تر باشد. لیموناد به دلیل داشتن لیمو و شکر طعم متعادل و جذابی دارد و یک انتخاب عالی در روزهای گرم تابستان است.

دستور تهیه لیموناد خانگی

دستور تهیه لیموناد خانگی

همان‌طور که اشاره کردیم، درست کردن این نوشیدنی تابستانی بسیار آسان است؛ همچنین مواد اولیه آن نیز به راحتی در دسترس هستند. در نتیجه می‌توانید در خانه به راحتی یک نوشیدنی جذاب به سبک کافی شاپ‌ها درست کنید.

مواد لازم برای تهیه لیموناد

برای تهیه لیموناد به مواد اولیه زیر نیاز خواهید داشت.

مواد لازم مقدار مورد نیاز
لیموترش تازه ۴ عدد
آب ولرم ۴ لیوان
شکر نصف لیوان
یخ به میزان کافی

طرز تهیه لیموناد خوشمزه و خانگی

برای تهیه شربت لیموناد مراحل زیر را دنبال کنید:

  • مرحله اول: شکر را در آب ولرم حل کنید؛ توجه داشته باشید که شکر در آب سرد حل نمی‌شود. برای این کار درون قابلمه آب بریزید و روی حرارت قرار دهید. قبل از رسیدن آب به نقطه جوش، شکر را آرام آرام اضافه کرده و هم بزنید. پس از آنکه شکر در آب حل شده و شربت مقداری قوام یافت، شعله را خاموش کنید تا خنک شود.
  • مرحله دوم: لیموها را برش داده و آب آن‌ها را بگیرید. سپس هسته‌های لیمو را جدا کنید تا وارد نوشیدنی نشود.
  • مرحله سوم: آب لیمو را با شربت مخلوط کرده و به خوبی هم بزنید تا کاملا ترکیب شوند.
  • مرحله چهارم: نوشیدنی را به مدت یک ساعت درون یخچال قرار دهید تا خنک شود.
  • مرحله پنجم: در زمان سرو نوشیدنی، آن را درون لیوان ریخته و یخ را اضافه کنید. شربت لیموناد شما آماده است؛ نوش جان!

طرز تهیه لیموناد به روش های مختلف

طرز تهیه لیموناد به روش های مختلف

روش معمول تهیه لیموناد را با هم دیدیم. اما شما می‌توانید این نوشیدنی خوشمزه و جذاب را به روش‌های دیگری نیز تهیه کنید. در ادامه نحوه تهیه این نوشیدنی به شکل فرانسوی، رژیمی، گازدار و … را توضیح خواهیم داد.

طرز تهیه لیموناد فرانسوی

طرز تهیه لیموناد فرانسوی

برای تهیه این نوشیدنی علاوه بر مواد گفته شده به 2 شاخه نعنا نیاز خواهید داشت. پس از مخلوط کردن آب و شکر درون قابلمه روی حرارت، نعناع را نیز اضافه کنید. اجازه دهید تا شربت قوام پیدا کند و سپس شعله را خاموش کرده و شاخه‌های نعنا را خارج کنید. پس از آنکه شربت خنک شد، یک لیوان آب سرد و آب‌لیمو را به آن اضافه کرده و در یخچال قرار دهید.

طرز تهیه لیموناد خانگی رژیمی

طرز تهیه لیموناد خانگی رژیمی

در صورتی که به دنبال یک نوشیدنی رژیمی هستید، به‌جای شکر از عسل استفاده کنید. برای این کار عسل را در یک ظرف با آب ولرم ترکیب کنید. دقت داشته باشید که ترکیب آب و عسل را نباید روی حرارت قرار داد. در نهایت آب لیموترش را با شربت عسل مخلوط کرده و در یخچال قرار دهید تا خنک شود.

طرز تهیه لیموناد گازدار

طرز تهیه لیموناد گازدار

برای تهیه این نوشیدنی به پوست لیموترش رنده شده و آب گازدار نیاز دارید. پوست زرد لیموترش را رنده کنید اما توجه داشته باشید تا بخش سفید رنگ آن رنده نشود. در هنگام تهیه شربت، پوست لیمو را به آن اضافه کنید و پس از آنکه آماده شد، شربت را صاف کنید تا پوست لیمو جدا شود. بعد از آنکه شربت خنک شد آب‌لیمو را اضافه کرده و در نهایت آب گازدار را به مواد لیموناد بیافزایید.

طرز تهیه لیموناد زمستانی

طرز تهیه لیموناد زمستانی

مواد اولیه مورد نیاز این نوشیدنی 1 عدد چوب دارچین، 3 عدد میخک و عسل است. عسل و آب ولرم را تا آنجا مخلوط کنید که عسل در آب کاملا حل شود. آب‌لیمو را گرفته و با شربت عسل ترکیب کنید. یک عدد لیمو ترش را به صورت اسلایس برش داده و میخک‌ها را در آن قرار دهید. لیمو حلقه شده را در ته لیوان بگذارید و لیموناد را روی آن اضافه کنید. چوب دارچین را نیز درون لیوان بیاندازید و مدتی منتظر بمانید تا طعم آن‌ها در شربت آزاد شود.

طرز تهیه لیموناد با زنجبیل

طرز تهیه لیموناد با زنجبیل

برای تهیه این نوع از لیموناد به 2 برش زنجبیل تازه نیاز خواهید داشت. برش‌های زنجبیل را در زمان جوشیدن شکر و آب به آن اضافه نمایید. پس از اینکه شعله را خاموش کردید، زنجبیل را خارج کنید. آب‌لیمو را به شربت اضافه کرده و در انتها یک لیوان آب سرد بیافزایید. لیموناد را در یخچال قرار دهید تا خنک شود.

تفاوت لیموناد خانگی و کافی شاپی

تفاوت لیموناد خانگی و کافی شاپی

اما چرا لیموناد به سبک کافی شاپ‌ها طعم دیگری نسبت به لیموناد خانگی دارد؟ دلیل تفاوت طعم لیموناد کافی شاپ‌ها معمولاً استفاده از لیموی تازه و آب گازدار است. البته بارتندرها فوت‌وفن‌های دیگری نیز برای تهیه لیموناد دارند که استفاده از نوشابه اسپرایت یکی از این فوت‌وفن‌هاست. شما نیز می‌توانید علاوه بر استفاده از آب، شکر و لیموی تازه کمی نوشابه اسپرایت نیز به نوشیدنی اضافه کنید. نتیجه نهایی بسیار خوش طعم‌تر خواهد بود، اما یک لیموناد اصلی و سالم فاقد اسپرایت است.

تزئین یا گارنیش شربت لیموناد

گارنیش یکی از مواردی است که نوشیدنی را در کافی شاپ‌ها جذاب‌تر می‌کند. شما نیز می‌توانید برای تزئين لیموناد از لیموی تازه اسلایس شده و کمی نعنا استفاده کنید. برای این کار باید لیموها را به همراه پوست اسلایس کرده و یک برش کوچک ایجاد کنید. سپس آن را روی لبه لیوان قرار دهید و در ادامه نیز نعنا را روی نوشیدنی بگذارید.

تفاوت لیموناد و موهیتو در چیست؟

تفاوت لیموناد و موهیتو در چیست؟

همان‌طور که در آموزش تهیه لیموناد خواندید، لیموناد از لیموی تازه، آب و شکر درست می‌شود. موهیتو علاوه بر این موارد نعنا نیز دارد. برای درست کردن موهیتو باید نعنای تازه را بکوبید و درون شربت بریزید تا مزه و طعم نعنا آزاد شود. برای این کار باید این سبزی معطر را درون لیوانی که تمایل دارید موهیتو را سرو کنید، به خوبی بکوبید.

خواص لیموی تازه

خواص لیموی تازه

لیموی تازه خواص بسیاری دارد و به دلیل استفاده از آن در لیموناد تمام این خواص به این نوشیدنی منتقل خواهد شد. در واقع، خواص شگفت انگیز لیمو ترش شما را ترغیب می‌کنید تا از آن استفاده کنید. لیمو سرشار از ویتامین C است که این ویتامین برای درمان سرماخوردگی بسیار مناسب خواهد بود. همچنین ثابت شده است که این ویتامین در بیماری‌های مربوط به بینایی مانند آب مروارید نیز مؤثر واقع می‌شود.

لیموی تازه به دلیل داشتن اسید، باعث درخشان‌تر شدن دندان‌ها می‌شود. لیمو دارای اسید سیتریک است که این اسید باعث طعم ترش لیمو می‌شود. از فواید این اسید می‌توان به افزایش تولید صفرا در کبد اشاره کرد؛ در نتیجه به سم‌زدایی بدن نیز کمک می‌کند. علاوه بر آن چه گفته شد، لیموی تازه فشار خون را تنظیم می‌کند. اگر فشارتان نامتعادل است می‌توانید روزانه از آب لیموی تازه برای معتدل کردن فشار استفاده کنید.

لیموی تازه را اگر با آب ترکیب کنید باعث درمان رفلکس معده نیز می‌شود. مصرف روزانه آب لیموی تازه به همراه آب ولرم از سوءهاضمه جلوگیری می‌کند.

لیموناد نوشیدنی همه‌پسند و پرخاصیت با شهرت جهانی!

در این مطلب طرز تهیه لیموناد به روش‌های مختلف را آموزش دادیم. همانطور که گفتیم این نوشیدنی تابستانی علاوه بر طعم خوب، خواص بسیاری نیز دارد. حال که در این مطلب تمام فوت‌و‌فن‌های درست کردن لیموناد خانگی به سبک کافی شاپ‌ها را خواندید، می‌توانید به سادگی در کمتر از ۱۵ دقیقه آن را در خانه تهیه کنید.

در پایان، اگر زمان کافی برای تهیه لیموناد یا دیگری نوشیدنی‌ها در منزل را ندارید یا قصد دارید از مهمانان خود با نوشیدنی‌های خنک پذیرایی کنید، اسنپ فود در خدمت شماست. کافی است به صفحه سفارش آنلاین آبمیوه یا سفارش انلاین از کافه مراجعه کنید و نوشیدنی مورد نظر خود را سفارش دهید. موارد دلخواه شما در کمترین زمان ممکن به درب منزل شما ارسال خواهند شد.