آجیل شب یلدا یک سنت اصیل ایرانی

آجیل شب یلدا
3.7/5 - (6 امتیاز)

بدون‌شک با شب یلدا و رسومات آن آشنا هستید، از آنجایی که در زمان‌های گذشته مردم میوه‌های تابستانی و برخی از خشکبار خود را برای زمستان ذخیره می‌کردند، در طولانی‌ترین شب سال که در واقع مصادف با شروع فصل زمستان است این مواد غذایی ذخیره‌شده را می‌خوردند و جشن می‌گرفتند. آجیل شب یلدا نیز یکی از همین رسومات مربوط به خوردن خوراکی‌های ذخیره‌شده از فصل تابستان است.

آجيل شب يلدا چيست؟

در شب چله یا همان شب یلدا مردم به مهمانی، جشن، و پایکوبی مشغول هستند و در بلندترین شب سال که در واقع همان شب شروع فصل زمستان است خوراکی‌های شیرینی را می‌خورند. با اینکه از این رسم و رسومات اصیل ایرانی سال‌ها می‌گذرد ولی همچنان مردم ایران به این رسم پایبند هستند.

آجیل شب یلدا یکی از تنقلاتی است که در این شب به عنوان اسباب پذیرایی و جشن وجود دارد. به طور معمول بزرگ هر خانواده انواع خوراکی‌ها از میوه‌های تازه گرفته تا خشکبار را در ظروف جداگانه قرار می‌دهند تا مهمانان به دور هم جمع شوند و علاوه بر هندوانه و شیرینی این نوع آجیل را بخورند. این آجیل نیز همانند سایر آجیل‌ها خواهد بود ولی تنها چند تفاوت کوچک می‌توان در آجیل یلدا پیدا کرد. این آجیل به طور معمول شیرین است و برخی از میوه‌های خشک را شامل می‌شود در حالی سایر آجیل‌ها شور هستند و برگه‌های میوه‌های خشک در آنها دیده نمی‌شود.

آجیل شب یلدا نماد چیست؟

آجیل شب یلدا نماد چیست

شب یلدا از زمان‌های قدیم تا به امروز بدون آجیل معنا نداشت و ندارد. به عبارت دیگر در صورت عدم وجود آجیل شب یلدا در واقع جشن یلدا کامل نخواهد بود. ولی به نظر شما این نوع آجیل نماد چیست و چرا نقش پررنگی در شب یلدا دارد؟ به طور کلی هر یک از خوراکی‌های موجود در شب یلدا نماد و معنای خاصی دارند.

از آنجایی که شب یلدا مصادف با شروع فصل زمستان است و مردم در فصل زمستان با سختی‌های بیشتری روبه‌رو هستند و به بدن قوی‌تری نیاز دارند، خوردن انواع آجیل در شب چله باعث افزایش انرژی افراد برای ادامه روند زندگی در فصل زمستان خواهد بود.

البته این نماد بیشتر مربوط به سال‌های قدیم است که کشاورزان و دهقانان زمستان سخت و طاقت‌فرسایی را پشت سر می‌گذاشتند. در ضمن چیدن انواع آجیل در ظرف و قراردادن آنها بر روی میز سبب می‌شود افراد خانواده به دور یکدیگر جمع شوند و برای خوردن این خوراکی خوشمزه با هم همراه باشند.

آجیل شب یلدا شامل چیست؟

پیش از این نیز به تفاوت آجیل شب یلدا با سایر آجیل ها اشاره کردیم. آجیل فروشی های معروف ایران می‌توانند مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین آجیل شب چله را تهیه و در اختیار مشتریان خود بگذارند. اکنون که با نماد و دلیل مصرف این آجیل در شب چله آشنا شدید بهتر است آجیل‌های این شب عزیز را بشناسید.

آجیل 4 مغز

آجیل 4 مغز همان‌طور که از نامش پیدا است از ترکیب 4 مغز خوراکی تشکیل شده و طبع گرمی دارد. از این‌رو آجیل 4 مغز برای شب اول زمستان و شروع سرمای هوا بهترین گزینه خواهد بود.

 • پسته
 • فندق
 • بادام درختی
 • بادام هندی

آجیل مشکل گشا

آجیل مشکل گشا

با ترکیبات آجیل مشکل‌گشا آشنا هستید؟ یکی از آجیل های موجود در کاسه آجیل شب چله این نوع آجیل است که به مغزها و تخمه‌ها ختم نمی‌شود بلکه بیشتر از ترکیبات زیر تهیه شده است:

 • نقل
 • میوه خشک (همانند توت خشک، انجیر خشک، یا آلو)
 • نخود
 • کشمش
 • چیپس میوه

آجیل 7 قلم

آجیل 7 قلم در واقع ترکیب کلی آجیل های ذکرشده در بخش‌های قبلی ( آجیل 4 مغز و آجیل مشکل‌گشا) به علاوه باسلق است. همان‌طور که گفتیم آجیل شب یلدا مزه شیرینی دارد و از مواد قنددار و شیرین همانند میوه خشک یا باسلق تشکیل شده است.

آجیل شیرین شب یلدا

پیش از این نیز گفتیم آجیل شب چله از طعم شیرینی برخوردار است و برخلاف سایر آجیل‌ها که شور مزه هستند، آجیل شب چله مزه بهتری دارد و تا حدودی سیرکننده خواهد بود زیرا این آجیل با هدف افزایش نیرو و انرژی بدن افراد تعبیه شده و مصرف می‌شود. در ادامه موارد موجود در آجیل شیرین شب چله را برای شما نام می‌بریم:

 • توت خشک
 • کشمش سبز
 • مغز بادام ایرانی
 • پسته
 • مغز گردو
 • انجیر خشک
 • مغز فندق
 • برگه زردآلو
 • میوه‌های خشک ( سیب، آناناس، نارگیل، و غیره)

آجیل شب یلدا برای عروس

آجیل شب یلدا برای عروس

یکی دیگر از رسومات سنتی و مهم حاضر در کشور ایران، هدیه بردن برای عروس طی مناسبت‌های خاص در دوران عقد و نامزدی است. یکی از همین مناسبت‌ها شب یلدا نام دارد که به طور معمول بیشتر خانواده‌ها برای عروس عقد کرده خود در سال اول هدیه‌ای به همراه انواع خوراکی‌ها را پیشکش می‌برند.

بدین‌ترتیب آجیل شب یلدا تزیین می‌شود تا به هنگام تقدیم کردن به عروس خانم باعث شادی بیشتر او باشد. در واقع آجیل شب یلدا، هندوانه، و سایر خوراکی‌ها باید به شیوه‌ای خوش سلیقه تزیین و طراحی شوند و به عنوان هدیه در اختیار عروس قرار بگیرند. به زبان ساده این کار نوعی احترام به حساب می‌آید.

تزیین انواع خوراکی‌های مورد نظر برای هدیه دادن به عروس شاید به نظر همه ما خوب نباشد یا برخی بر این باور هستند که تزیینات هزینه‌های گزافی دارند که شاید اصراف محسوب شوند. در حالی که برخی دیگر این کار  را نوعی ذوق و شوق می‌دانند و برای تزیین آجیل دست به کار می‌شوند. این موضوع به سلیقه و علاقه طرفین بستگی دارد.

خرید آنلاین آجیل شب یلدا

خرید آنلاین آجیل نیز یکی دیگر از خدمات نوین اسنپ فود است که رفاه بیشتری را برای مشتریان و کاربران خود تعبیه می‌کند. برای مثال اگر شب یلدا نزدیک است و شما هیچ یک از خوراکی‌های لازم را خریداری نکرده‌اید بهتر است به سراغ خرید آنلاین اجیل بروید تا وقت و حتی هزینه مصرفی شما نیز کاهش پیدا کند.

در شب چله همه آجیل فروشی های ایران بسیار شلوغ می‌شوند و خرید کردن از آنها سخت خواهد بود بنابراین بهتر است در تاریخی نزدیک به شب یلدا به صورت آنلاین خرید خود را تکمیل کنید و بعد مدتی نه چندان طولانی بسته آجیل دلخواهتان را درب منزل و بدون معطلی بگیرید.

نظرات کاربران