معرفی کامل باغ رستوران سنتی شاپوری؛ رستورانی در دل شیراز رویایی

به این مقاله امتیاز دهید

معرفی کامل باغ رستوران سنتی شاپوری؛ رستورانی در دل شیراز رویایی

باغ رستوران سنتی شاپوری که یکی از لاکچری‌ترین و با کلاس‌ترین رستوران‌های شهر شیراز است، با معماری فوق‌العاده زیبا پذیرای شماست تا با انواع غذای خوشمزه یک خاطره بی‌نظیر در ذهن‌تان ثبت کنید. با رفتن به این عمارت، اولین چیزی که نظرتان را به خود جلب می‌کند، باغ و سبک معماری بنا است. در واقع عمارت شاپوری از زمان پهلوی به‌جا مانده که هم‌اکنون به‌عنوان کافه رستوران از آن استفاده می‌شود.

عمارت شاپوری شیراز

مسیر دسترسی به عمارت شاپوری شیراز

قبل از هر چیز نحوه دسترسی به عمارت شاپوری شیراز را می‌گوییم. برای رفتن به این رستوران 3 راه پیش‌رو دارید که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم:

مسیر دسترسی با خودرو شخصی

اگر با خودرو شخصی قصد رفتن به این رستوران را دارید، باید خود را به سه راه نمازی یا چهارراه پارامونت برسانید و تا خیابان انوری برانید.

مسیر دسترسی با اتوبوس

برای دسترسی به رستوران عمارت شاپوری از طریق اتوبوس باید از ایستگاه‌های سینما آریانا یا چهارراه زند سوار خطوط 70 یا 78 شوید. این خطوط در خیابان انوری ایستگاه دارند و فاصله ایستگاه تا رستوران بسیار کم است.

مسیر دسترسی با مترو

برای دسترسی به عمارت زندیه از طریق مترو باید سوار خط 1 مترو در ایستگاه مترو زندیه شوید. بعد از اینکه از مترو پیاده شدید، خیابان انوری را پیدا کنید و تا میانه آن بروید تا به رستوران عمارت شاپوری برسید.

اطلاعات رستوران عمارت شیرازی

اطلاعات و آدرس باغ رستوران سنتی شاپوری را در ادامه برایتان قرار می‌دهیم. این باغ رستوران چندان نمی‌تواند به‌عنوان رستوران نزدیک باغ ارم شیراز تلقی شود.

  • آدرس باغ رستوران سنتی شاپوری: بلوار کریمخان، خیابان انوری، باغ و عمارت شاپوری
  • شماره تلفن رستوران شاپوری: 07132347491
  • اینستاگرام عمارت شاپوری: @emaratshapouri
  • هزینه ورود به عمارت شاپوری: اگر به قصد خوردن غذا و استفاده از منو رستوران به عمارت شاپوری بروید، نیازی به پرداخت ورودی نیست. در غیر این صورت گردشگران ایرانی باید 2 هزار تومان و گردشگران خارجی هم 5 هزار تومان پرداخت کنند.
  • ساعت کار باغ رستوران سنتی شاپوری: صبحانه از 8 تا 11 ظهر، ناهار از 12 تا 17 عصر و شام از 18 تا 24 شب

تاریخچه باغ رستوران سنتی شاپوری

رستوران شاپوری به‌دست یکی از بزرگترین تاجرهای ایرانی به نام عبدالصاحب‌شاپوری در سال 1310 یعنی اوایل دوره قاجاریه بنا شد. معماری این عمارت را یکی از بزرگترین معمارهای شهر شیراز یعنی ابوالقاسم مهندسی بر عهده داشت. در آن زمان 5 سال طول کشید تا عمارت شاپوری بنا و بخش‌های مختلف آن تکمیل شود.

تا 60 سال عمارت خانه شاپوری تحت مالکیت خاندان شاپوری قرار داشت، اما بالاخره سازمان میراث فرهنگی در سال 1378  این ملک را خرید.  هم‌اکنون این عمارت با شماره 2781 جزو آثار ملی ایران نیز شناخته می‌شود.

هر چند سازمان میراث فرهنگی عمارت شاپوری را خرید، اما متاسفانه رسیدگی زیادی به این بنا نشد. در نهایت بخش خصوصی روی این ملک سرمایه‌گذاری کرد و باعث شد عمارت از بنایی متروکه تبدیل به رستورانی با شکوه و زیبا شود. هم‌اکنون رفتن به این رستوران برای همه امکان‌پذیر است و شما می‌توانید در ساعات کاری به آنجا بروید و خود را دعوت به خوردن یک غذای خوشمزه و دلپذیر کنید.

عمارت شاپوری؛ فرصت یک تجربه‌ی بی‌نظیر در شیراز

البته عمارت شاپوری شامل بخش‌های مختلفی مثل ورودی، اندرونی، گلخانه و چاه و … می‌شود؛ از بین این بناها، فقط عمارت اصلی و باغ آن به سازمان میراث فرهنگی فروخته شد. بنابراین فقط بازدید از این بخش‌ها برای مردم آزاد است و نمی‌توانید از بخش‌های دیگر عمارت دیدن کنید.

معماری باغ رستوران سنتی شاپوری

معماری باشکوه رستوران شاپوری قطعا نظرتان را به خود جلب می‌کند و شاید بخواهید بیشتر در مورد آن بدانید. این بنای باشکوه از تلفیق معماری اروپایی و ایرانی ساخته شده و برای همین با سازه‌های زمان خود تفاوت‌های بارزی دارد.

رستوران عمارت شاپوری در یک باغ 4635 متر مربعی ساخته شد و مساحت آن 840 متر مربع است.در ادامه بخش‌های مختلف این رستوران را معرفی می‌کنیم و در موردشان توضیح می‌دهیم:

باغ ایرانی اروپایی

باغ شاپوری هم درست مثل عمارت آن به‌سبک ایرانی و اروپایی است. مثلا حوض‌ها در این باغ به‌سبکی کاملا متفاوت از معماری ایران جایگذاری شده‌اند. شکل و ظاهر حوض‌های باغ شاپوری پنج‌پر و مسیر دسترسی‌شان هم به‌صورت دایره‌ای طراحی شده است، در حالی که حوض‌ها در معماری ایرانی به‌شکل مستطیلی هستند.

طبقه‌ها و اتاق ها

عمارت شاپوری شامل دو طبقه می‌شود که در هر طبقه اتاق‌های مختلفی وجود دارند. شما می‌توانید در طبقات مختلف این عمارت یک میز برای خود رزرو و خوردن ناهار یا شامی خوشمزه را در یکی از باستانی‌ترین عمارت‌های ایران تجربه کنید.

عمارت شاپوری شامل اتاق‌های مختلف نشیمن، اتاق خواب، اتاق مهمان و … می‌شود.

ورودی و پلکان

شما نمی‌توانید از ضلع رو‌به‌رو وارد عمارت شاپوری شوید و برای این کار باید به ضلع شمالی آن بروید. به‌محض ورود به این عمارت، پلکان دو طرفه عمارت در برابر چشم‌هایتان خودنمایی می‌کند. شما از طریق پلکان مرکزی این بنا می‌توانید به طبقه دوم آن دسترسی پیدا کنید.

نمای بیرونی عمارت شاپوری

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های معماری عمارت شاپوری، نمای بیرونی آن است. در بالکن این عمارت می‌توانید ستون‌های قرینه‌ای را ببینید که جذاب و منحصربه‌فرد هستند و رنگ‌آمیزی هنرمندانه و خیره‌کننده‌ای دارند.

بخش‌های مختلف باغ شاپوری

در بخش تاج عمارت نیز نقاشی‌های زیبایی می‌بینید که به زیبایی و جذابیت بنا افزوده و آنجا را تبدیل به محیطی کلاسیک اما لاکچری کرده‌اند.

امکانات باغ رستوران سنتی شاپوری

در ادامه امکانات باغ رستوران سنتی شاپوری را بررسی می‌کنیم:

کافی شاپ

کافی‌شاپ این رستوران داخل عمارت آن قرار دارد؛ البته برخی از میز و صندلی‌های این کافی‌شاپ در خارج از عمارت هم چیده شده‌اند. اگر دوست دارید در هوای آزاد  سفارش‌تان را میل کنید، می‌توانید میزهای بیرون را رزرو کنید.منوی این کافی‌شاپ متنوع است و تقریبا می‌توانید هر چیزی را که از یک کافی‌شاپ انتظار دارید، در آنجا سفارش دهید.

پارکینگ

یکی دیگر از امکانات خیلی خوب باغ رستوران سنتی شاپوری وجود پارکینگ در آنجاست. بنابراین اگر با خودرو شخصی به عمارت رفتید، به‌راحتی می‌توانید ماشین‌تان را با خیال راحت در پارکینگ بگذارید و وارد باغ شوید.

فضای اختصاصی برای برگزاری جشن و مراسم

در فضای مخصوص جشن و مراسم این مجموعه می‌توانید ضیافت‌ها و مهمانی‌های خود را برگزار کنید. بدون شک فضای مجلل و لاکچری باغ شاپوری با تم کلاسیک خود می‌تواند نظر همه مهمانان را به خود جلب کند و خاطره‌ای خوش و زیبا از مهمانی را برایشان بیافریند.

منو باغ رستوران سنتی شاپوری

در ادامه منو کامل رستوران شاپوری را برایتان قرار می‌دهیم:

خوراک گردن خوراک ماهیچه خوراک سلطانی کباب برگ کباب لاری گوشت
لاپلویی گوشت خوراک نگینی دیزی سنگی خوراک اکبرجوجه کباب درباری
کباب کوبیده مخصوص خوراک جوجه بدون استخوان زرشک پلو با مرغ خوراک لاری مرغ خوراک ماهی قزل‌آلا سوخاری
ماهی کبابی خوراک ماهی شیر سوخاری میگو سوخاری چلو میگو بندری کلم‌پلو شیرازی

 

ته‌چین مرغ باقلا پلو لوبیا پلو بیف استراگانف چیکن استراگانف
شاتوبریان فیله مینیون فیله استیک پاستا چیکن پاستا بیف
هات داگ پیتزا قارچ و گوشت (تک و دو نفره) پیتزا رست‌بیف (تک و دو نفره)

 

پیتزا چیکن (تک و دو نفره) پیتزا پپرونی (تک و دو نفره)

 

پیتزا استاف کراست (تک و دو نفره) کشک و بادمجان سوپ مینی سالاد سزار سالاد فصل

 

قیمت غذاهای باغ رستوران سنتی شاپوری شیراز مقطوع است و مدیریت رستوران برای غذاها قیمتی مناسب در نظر گرفته است.

باغ رستوران سنتی شاپوری نظرات

تقریبا همه کسانی که به این باغ رستوران رفته‌اند از دکوراسیون و فضای رستوران رضایت کاملی داشتند. آنها از زیبایی محوطه بالکن صحبت می‌کنند که در آنجا می‌نشینید و غذایی خوشمزه را در منظره‌ای با نمای فوق‌العاده زیبا نوش‌جان می‌کنید.

 

نظرکاربران نسبت به باغ شاپوری مثبت است.

بیشتر توریست‌ها نیز از طعم و مزه غذاهای سرو شده در رستوران رضایت دارند و از کیفیت بالای سفارش‌های خود صحبت می‌کنند.

اما این رستوران مشتری‌های ناراضی هم دارد. بیشتر مردم از تاخیر و انتظاری که باید برای خالی‌شدن میزها می‌کشیدند، ناراضی هستند. برخی هم از زمان طولانی آماده‌شدن سفارش گلایه‌مند‌ هستند.

بعضی از مردم در مورد فاصله میزها داخل عمارت نیز شکایت دارند، چون میزها کاملا فشرده هستند و فاصله‌گذاری اجتماعی در آنها رعایت نشده است. خیلی‌ها نیز کیفیت غذاهای رستوران را معمولی می‌دانند و از قیمت بالای آنها حرف می‌زنند.

صحبت‌های ضد‌و‌نقیض درباره باغ رستوران سنتی شاپوری بسیار است. توصیه می‌کنیم حتما به این رستوران برای فضای بکر و بی‌نظیر آن هم که شده بروید و خاطره‌ای خوش و ماندگار برای خود و عزیزان‌تان بسازید.

باغ رستوران سنتی شاپوری، خوردن غذا در دل یک عمارت تاریخی

در این مطلب به‌طور کامل درباره باغ رستوران سنتی شاپوری صحبت کردیم. این رستوران دست کمی از رستوران‌های مطرح مثل رستوران درویش شیراز ندارد و با کیفیت بالای غذا و فضایی دنج تبدیل به انتخاب اول بیشتر رستوران‌گردها شده است.

باغ رستوران سنتی شاپوری یکی از متفاوت‌ترین رستوران‌های شیراز است. در این رستوران حس می‌کنید که به تاریخ سفر کرده‌اید؛ چون در دل یک عمارت با معماری خاص و قدیمی غذا می‌خورید و وقت‌گذرانی می‌کنید.

رستوران باغ شاپوری در بیشتر روزهای سال باز است. اگر به دنبال رستوران‌های باز در ماه رمضان شیراز می‌گردید، می‌توانید از قبل با مدیریت رستوران شاپوری تماس بگیرید تا در صورتی که این رستوران باز بود، یک میز برای خود رزرو کنید و در ساعات بعد از افطار به آنجا بروید و دلی از عزا در بیاورید.

اگر حوصله رفتن به باغ رستوران سنتی شاپوری را ندارید یا به هر دلیلی نمی‌توانید به رستوران بروید، توصیه می‌کنیم از سرویس سفارش آنلاین غذا اسنپ فود استفاده کنید. ما در اسنپ فود امکان سفارش غذا دریایی شیراز، غذاهای اصیل ایرانی یا فرنگی را به‌وجود آورده‌ایم.

با چند کلیک ساده در وب‌سایت ما فقط می‌توانید غذای مورد علاقه‌تان را سفارش دهید و در کمترین زمان درب منزل تحویل بگیرید. پرسنل ما تمام تلاش خود را می‌کنند تا خیلی زود غذا را کاملا گرم و باکیفیت به دست‌تان برسانند.

نظرات کاربران