طرز تهیه دسر آفوگاتو به صورت مرحله ای

طرز تهیه دسر افوگاتو
دسته بندی: آموزش آشپزی دسر
به این مقاله امتیاز دهید

آفوگاتو درحیقیقت نوعی دسر ایتالیایی است که در منو برخی کافه‌ها در لیست نوشیدنی قرار می‌گیرد. این دسر از ترکیب بستی و قهوه اسپرسو به دست می‌آید و طعم متفاوتی دارد. شما می‌توانید این دسر را در منزل تهیه کنید. در این مطلب به معرفی طرز تهیه دسر افوگاتو و تاریخچه آن می‌پردازیم.

دسر ایتالیایی آفوگاتو

تعداد نفرات 1 نفر
زمان آماده‌سازی 5 دقیقه
زمان پخت 10 دقیقه
میزان سختی آسان

آفوگاتو چیست؟

آفوگاتو چیست؟

ساده‌ترین پاسخ این است: آفوگاتو هم دسر است و هم قهوه! بالاخره می‌توانیم هر دوی این‌ها را با هم داشته باشیم. آفوگاتو با ریختن یک شات اسپرسو روی مقداری بستنی یا ژلاتو آماده می‌شود. سرو آن نیز در لیوان یا فنجانی کوچک به همراه یک قاشق انجام می‌شود. نام آفوگاتو از واژه‌ای ایتالیایی به معنای «غرق شده» به دست آمده است.

در ترکیب آفوگاتو، با اسپرسوی گرمی که روی بستنی سرد ریخته می‌شود مواجه هستیم که شیوه سرو شما می‌تواند سرنوشت متفاوتی را برای بستنی رقم بزند. در طرز خوردن آفوگاتو ممکن است بخواهید این دسر را با قاشق بخورید تا طعم بستنی و قهوه را به صورت جداگانه احساس کنید. یا اینکه به اندازه کافی صبر کنید تا بستنی ذوب شده و سپس آن را حل کرده و نوش جان کنید!

آفوگاتو؛ متفاوت از دیگر قهوه‌ها

آفوگاتو؛ متفاوت از دیگر قهوه‌ها

به عقیده برخی افراد، آفوگاتو مانند یک لاته سرد به روز شده است که در آن، بستنی جایگزین شیر شده است. به عقیده ما اما، آفوگاتو واقعاً در سطح دیگری است؛ دسری که مبتنی بر قهوه است! در اکثر کافه‌ها و فروشگا‌ه‌های ژلاتو و به‌خصوص در ایتالیا، با سه ماده اصلی تهیه می‌شود: اسپرسو، ژلاتو و یک لیوان لیکور. با این حال وقتی اسپرسوی داغ روی بستنی سرد ریخته می‌شود، ترکیبی عالی به دست می‌آید که چشم‌پوشی از افزودنی‌های دیگر را ممکن می‌کند. در این مقاله علاوه بر مرور برخی ویژگی‌ها و روایت‌های پیرامون آفوگاتو، با طرز تهیه این دسر ایتالیایی نیز آشنا خواهیم شد. اگر علاقه زیادی به بستنی و قهوه دارید، خبر خوشحال‌کننده‌ای برای شما داریم؛ وقت آن است که دسر قهوه و بستنی را خودتان درست کنید!

استارباکس و آفوگاتو استایل!

استارباکس و آفوگاتو استایل!

در سال ۲۰۱۶، استارباکس که همواره مشتاق نام‌گذاری قهوه با فرهنگ جهانی است، یک تغییر در نوشیدنی‌های مبتنی بر قهوه ایجاد کرد و نام آن را «نوشیدنی‌های سبک آفوگاتو» یا (Affogato Style) گذاشت. در این سبک می‌توان انواع نوشیدنی‌های مبتنی بر قهوه را به شکل ابتکاری ایجاد کرد. هرچند که بسیاری از باریستاهای نسل سوم از چنین رویکردی رضایت نداشته و نوشیدنی‌هایی که در این سبک به دست می‌آیند را نادیده می‌گیرند؛ البته تا حد زیادی نیز حق با آن‌هاست. اما نمی‌توان از قدرت شرکت‌های بزرگ در برندسازی چشم‌پوشی کرد. آن‌ها همواره کار خود را برای کسب سود بیشتر خواهند کرد.

یکی از نوشیدنی‌هایی که در این سبک و توسط شرکت استارباکس به وجود آمد، فراپاچینو بود. فراپاچینو نام قهوه مدرن و فانتزی این شرکت است که مخلوطی از قهوه، یخ و مقداری سیروپ است. هرچند که می‌توان آن‌ را با دیگر مواد مختلف نیز مخلوط کرد. در تهیه فراپاچینو از خامه و شربت‌های طعم‌دار استفاده می‌شود. این نوشیدنی در بسیاری از فروشگاه‌ها نیز به صورت ماشینی یافت می‌شود. با اینکه آفوگاتو و فراپاچینو تقریباً هیچ شباهتی به هم ندارند، اما نام‌گذاری این نوشیدنی‌ها تحت عنوان آفوگاتو استایل تا حد زیادی تعجب‌برانگیز است. به هر حال باید در نظر داشت که آفوگاتو، یک دسر ایتالیایی است و سبک کاملاً منحصر به فرد خود را دارد. چیزی که در ادامه، روش‌هایی برای تهیه آن را با هم مرور خواهیم کرد.

محبوبیت آفوگاتو در جهان

محبوبیت آفوگاتو در جهان

آفوگاتو در اصلی یک دسر ایتالیایی است. بیش از اینکه بتوان آن را یک نوشیدنی نامید! ترکیب قهوه و بستنی در آن باعث شده است که برخی‌ها به آن قهوه‌بستنی نیز بگویند. این دسر از گذشته تاکنون توانسته است جای خود را به خوبی در منوی کافه‌ها و به‌خصوص در ایتالیا باز نگه دارد. بعد از محبوبیت این دسر در ایتالیا، راه آن به کشورهایی چون انگلیس و آمریکا نیز باز شد. امروزه می‌توان آفوگاتو را در منوی بسیاری از کافه‌ها در همه نقاط جهان یافت.

آفوگاتو برای اولین بار در انگلستان توسط فردی به نام جیمی الیور معروف شد. بعد از آن تلاش‌های زیادی در برنامه‌های تلویزیونی انگلیس به منظور معرفی این دسر به سایر سرآشپزها صورت گرفت. آفوگاتو به سرعت توانست به دسری محبوب در انگلستان تبدیل شود. با وجود اینکه آفوگاتو در انگلستان و استرالیا به محبوبیت زیادی دست یافته بود اما همچنان در آمریکا خبری از آن نبود. از سال ۲۰۱۶ به بعد، این دسر جای خود را در منو کافه‌ها و رستوران‌های آمریکا نیز پیدا کرد. در کشور ما نیز آفوگاتو مورد پسند افراد مختلف است و باریستاهای جوان کشورمان به خوبی از محبوبیت این دسر آگاه‌اند.

طرز تهیه دسر آفوگاتو با دستگاه

طرز تهیه دسر آفوگاتو با دستگاه

اگر طرز تهیه قهوه یونانی را می‌دانید، راه ساده و کوتاهی برای درست کردن آفوگاتو پیش رو خواهید داشت. تنها چالشی که در تهیه آفوگاتو دارید این است که بتوانید یک قهوه فیلتر یا پرس شده باکیفیت و مقداری بستنی وانیلی تهیه کنید.

مواد لازم دسر آفوگاتو

برای درست کردن آفوگاتو به مواد اولیه زیر نیاز دارید:

مواد لازم مقدار مورد نیاز
بستنی وانیلی یا شیری 2 اسکوپ
قهوه اسپرسوی داغ 50 سی‌سی
بیسکوییت ویفر به میزان لازم
شکلات به میزان لازم

در تهیۀ آفوگاتو به هیچ وجه از قهوه‌های آماده و بسته‌بندی شده استفاده نکنید. بهترین نوع قهوه برای آفوگاتو، قهوه اسپرسو است. قهوه اسپرسو نیز توسط دستگاه‌های قهوه‌ساز و مدل‌های کوچک خانگی آن به راحتی قابل تهیه است. نکته مهم این است که اسپرسو را به سرعت و تا زمانی که داغ است باید روی بستنی بریزید.

در همینجا اشاره می‌کنیم که اگر به قهوه علاقه دارید، با طرز تهیه قهوه آمریکانو (کافه آمریکانو) و خواص آن نیز آشنا شوید. به این شکل، بعد مطالعه این مطلب، با یک دسر بر پایه قهوه و یک نوشیدنی قهوه آشنا خواهید شد.

مراحل طرز تهیه دسر آفوگاتو

در این بخش طرز تهیه دسر افوگاتو به صورت مرحله به مرحله ارائه شده است:

 • مرحله اول: مواد اصلی در تهیه آفوگاتو، بستنی و قهوه اسپرسو هستند. مقدار آن‌ها نیز به سلیقه و ذائقه شما بستگی دارد. در قدم اول از طرز تهیه دسر افوگاتو، دو شات اسپرسو به اندازه ۵۰ سی‌سی را در دستگاه اسپرسوساز تهیه کنید. (می‌توان نصف این میزان اسپرسو را نیز استفاده کرد.)
 • مرحله دوم: با در نظر گرفتن اینکه میزان اسپرسوی شما چقدر است می‌توانید از یک یا دو اسکوپ بستنی استفاده نمایید. بستنی را توی فنجان یا لیوان ریخته و سپس قهوه اسپرسو داغ را روی آن بریزید.
 • مرحله سوم: در انتها دسر را با شکلات و یا بستنی ویفر تزئین کنید. دسر شما آماده است؛ نوش جان!

طرز تهیه آفوگاتو بدون دستگاه

طرز تهیه آفوگاتو بدون دستگاه

اگر دستگاه اسپرسوساز ندارید، جای نگرانی نیست. موکاپات‌های ارزان قیمتی در بازار یافت می‌شوند که می‌توانید قهوه دمی خوبی را در آن‌ها تهیه کنید. در این روش، قهوه اسپرسوی مورد علاقه خود را دم کرده و آن را روی بستنی یا ژلاتو بریزید. در نهایت اگر دسترسی به هیچ کدام از این‌ها را ندارید، می‌توانید از قهوه‌های آماده استفاده کنید. اما این مورد را به عنوان راه آخر پیشنهاد می‌کنیم!

طرز تهیه آفوگاتو با قهوه ترک

طرز تهیه آفوگاتو با قهوه ترک

برای طرز تهیه دسر افوگاتو ابتدا یک تا دو قاشق چای‌خوری قهوه ترک را داخل جاذوه بریزید و یک فنجان آب سرد به آن اضافه کنید. جاذوه را روی شعله قرار دهید تا قهوه دم کشیده و آماده شود. بستنی را داخل فنجان یا لیوان شیشه‌ای بریزید و قهوه ترک را به صورت داغ به آن اضافه کنید. برای تزئین این دسر می‌توانید از برگ نعناع، بیسکوییت یا شکلات استفاده نمایید.

نکات مهم در طرز تهیه دسر افوگاتو

در طرز تهیه آفوگاتو و سرو آن لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشیم:

 • آفوگاتو را در فنجان یا لیوان شفاف تهیه کنید؛ چرا که یکی از جذابیت‌های آفوگاتو، تماشای روند ذوب شدن بستنی در قهوه داغ است.
 • آفوگاتو معمولاً با بستنی یا ژلاتوی وانیلی تهیه می‌شود، اما می‌توانید در تهیه آن از بستنی‌های شکلاتی یا نعنایی نیز استفاده کنید.
 • برای اضافه کردن کافئین به این دسر نیز می‌توانید قهوه یا موکا به‌کار ببرید.
 • قهوه اسپرسو را بلافاصله بعد از درست شدن و تا زمانی که داغ است به بستنی اضافه کنید.
 • دسر آفوگاتو باید به صورت گرم سرو شود؛ هیچ وقت نگذارید آفوگاتو سرد شود.
 • می‌توانید آفوگاتو را به دو شکل سرو کنید؛ اینکه اجازه دهید بستنی داخل آن کاملاً ذوب شود یا اینکه بستنی را پیش از اینکه آب شود میل کنید.
 • برای طعم‌دهی به آفوگاتو می‌توانید از انواع شربت‌های طعم‌دهنده و سیروپ‌ها استفاده نمایید.
 • اگر به قهوه دسترسی ندارید می‌توانید از چای ماتچا به جای آن استفاده کنید؛ در این روش، در نهایت آفوگاتو نخواهید داشت اما شاید بتواند جای خالی آن را پر کند!
 • برای تزئین آفوگاتو می‌توانید علاوه بر بیسکویت و شکلات، از مغز گردو و پسته نیز استفاده کنید.
 • آفوگاتو را می‌توانید در لیوان‌های بستنی خوری نیز سرو نمایید.

تفاوت بستنی و ژلاتو چیست؟

تفاوت بستنی و ژلاتو چیست؟

نکته آخر، تفاوت بستنی با ژلاتو است. در تهیه آفوگاتو می‌توانید از بستنی یا ژلاتو استفاده کنید. تفاوت بستنی و ژلاتو در نسبت مواد اولیه‌ای است که در آن‌ها استفاده می‌شود. در تهیه هر دوی آن‌ها از خامه، شیر و شکر استفاده می‌شود، اما مقدار شیر موجود در ژلاتو به نسبت خامه آن بیشتر است. همچنین در تهیه بستنی معمولی از تخم مرغ استفاده می‌شود، اما در ترکیب ژلاتو تخم مرغ به‌کار نمی‌رود.

اینکه بخواهید از بستنی یا ژلاتو در تهیه آفوگاتو استفاده کنید کاملاً بستگی به ذائقه شما دارد. باید در نظر داشت که مقدار کش ژلاتو به نسبت بستنی معمولی بیشتر است. همچنین چربی موجود در آن نیز کمتر از بستنی معمولی خواهد بود. در اصل بهتر است از ژلاتو برای تهیه آفوگاتو استفاده کنید؛ چرا که شیوه ایتالیایی آن از ژلاتو استفاده می‌کند.

آفوگاتو را از کجا تهیه کنیم؟

آفوگاتو را از کجا تهیه کنیم؟

آفوگاتو را می‌توان در منوی بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌ها یافت. یک قهوه خانه قدیمی به سبک ایتالیایی، بهترین جایی است که می‌توانید آفوگاتو را در آن بیابید. همچنین بسیاری از رستوران‌های سنتی و مدرن نیز جایی برای آفوگاتو در منوی خود باز کرده‌اند. هر کافه‌ای که بستنی سرو می‌کند نیز احتمالاً این پیشنهاد را به شما خواهد داد که آن را امتحان کنید. همچنین اگر به دنبال آفوگاتو هستید، بدانید که پرسیدن آن هیچ‌وقت ضرر نخواهد داشت. برای تهیه آفوگاتو معمولاً نیازی نیست که شات خاص و متفاوتی از اسپرسو داشته باشید، اما بنابر تجربه و مهارت باریستا ممکن است اسپرسویی متفاوت و مخصوص به آن تهیه شود تا بتوانید لذت بیشتری از طعم و عطر قهوه به همراه بستنی ببرید.

آفوگاتو را در منزل تهیه کنید یا آنلاین سفارش دهید!

در این مطلب به معرفی طرز تهیه دسر افوگاتو پرداختیم. اگر از خوردن قهوه لذت می‌برید طرز تهیه قوه فرانسه + راهنمای خرید قهوه و دستگاه مورد نیاز را نیز از دست ندهید. در صورتی که هوس خوردن آفوگاتو یا دیگر انواع دسر را کرده‌اید اما زمان کافی برای تهیه آن در منزل ندارید و یا می‌خواهید از مهمانان خود با انواع نوشیدنی و دسر پذیرایی کنید، کافه آنلاین اسنپ فود در خدمت شماست. با سفارش آنلاین از اسنپ فود، هر آنچه را که می‌خواهید در کمترین زمان ممکن درب منزل تحویل خواهید گرفت.