طرز تهیه آش ترخینه ، یک آش کمتر شناخته شده

طرز تهیه آش ترخینه ، یک آش کمتر شناخته شده
2.8/5 - (6 امتیاز)

آش‌ها از جمله غذاهایی بحساب می‌آیند که در انواع مختلف تهیه شده و به شدت پرطرفدار هستند. ایران را می‌توان سرزمین غذاهای لذیذ و خاص دانست که آش‌ها از جمله پرطرفدارترین غذاهای ایرانی محسوب می‌شوند. آش ترخینه و طرز تهیه آن در شهرهای مختلف ایران از تنوع و گوناگونی بالایی برخوردار است. این آش در برخی از شهرها جایگاه ویژه ای دارد و برای مناسبت‌هایی مانند ۱۳ بدر و یا عید نوروز در وعده ناهار طبخ می‌شود. در ادامه با طرز تهیه آش ترخینه ما را همراهی کنید.

انواع آش ترخینه خوشمزه

ممکن است نام آش ترخینه را کمتر شنیده باشید و البته با طرز تهیه آن چندان آشنا نباشید. این آش را بیشتر در روزهای سرد پاییز و زمستان تهیه می‌کنند. همچنین طرز تهیه آش ترخینه برای کرونا نیز اخیرا مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه با طرز تهیه آش لذیذ ترخینه به سبک آشپزی شهرهای ایران تلاش می‌کنیم تا شما را با این آش بیشتر آشنا کنیم. البته علاوه بر پخت این آش در منزل، سفارش آنلاین غذا نیز می‌تواند راهی ساده‌تر برای تهیه یک آش ترخینه لذیذ باشد.

آش ترخینه اراک و ملایر

اولین دستور پخت مربوط به آش ترخینه اراک و ملایر است. در ادامه با طرز تهیه آن بیشتر آشنا می‌شویم:

طرز تهیه آش ترخینه اراک و ملایر
تعداد نفرات 4 نفر
زمان آماده سازی 30 دقیقه
زمان پخت غذا 40 دقیقه
میزان سختی کم

مواد لازم برای تهیه آش ترخینه اراک و ملایرطرز تهیه آش ترخینه اراک

آش ترخینه ملایر و اراک یک غذای محبوب و سنتی در ملایر و اراک محسوب می‌شود. نکته جالب اینکه سبک و طرز تهیه آش ترخینه در این دو شهر درست شبیه یکدیگر است. ناگفته نماند که دستور پخت این آش همان طرز تهیه آش ترخینه دوغ است.

مواد لازم مقدار مورد نیاز
پیاز 3 عدد
عدس، نخود و لوبیا هر کدام 75 گرم
سیر 7 یا 8 حبه
کشک 1 لیوان
نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به میزان لازم
نعناع خشک 1 قاشق غذاخوری
سبزی آش 500 گرم
ترخینه دوغ 3 عدد

مراحل پخت آش ترخینه اراک و ملایر

مراحل پخت این آش در متن زیر آمده است:

 • مرحله اول: مرحله اول در طرز تهیه آش ترخینه دوغ این است که لوبیا و نخود را که از شب قبل خیس کرده اید در یک قابلمه ریخته و داخل آنها آب میریزیم. ترخینه‌ها را نیز برای 2 ساعت درون آب غوطه‌ور کنید تا نرم شوند .
 • مرحله دوم: مرحله بعدی در طرز تهیه آش دوغ اراک این است که ترخینه‌ها را به همراه نخود و لوبیا بر روی حرارت قرار می‌دهیم تا به آرامی پخته شوند.
 • مرحله سوم: در گام بعدی پیاز را پوست گرفته و به همراه سیر به شکل ساطوری و ریز خرد کنید. سپس آنها را با هم یا جداگانه در روغن تفت داده و پیاز داغ و سیر داغ تهیه کنید. بعد از آن نعنای خشک را نیز با روغن تفت داده و دقت کنید که بیش از حد سرخ نشود چون طعم آن تلخ خواهد شد.
 • مرحله چهارم: حبوباتی که پخته و نیم پز شدند، عدس از قبل خیس خورده را نیز به آنها اضافه کنید. عدس باید دیرتر اضافه شود چون زمان پخت کوتاهی دارد.
 • مرحله پنجم: بعد از آن سبزی آش شامل گشنیز، تره، جعفری و اسفناج یا برگ چغندر خرد شده را به این مخلوط اضافه کنید.
 • مرحله ششم: در انتها وقتی از پخت کامل حبوبات مطمئن شدید به آنها نمک زده و اجازه بدهید که سبزی‌ها به خوبی پخته شوند. بعد از پخته شدن تمام محتویات، نیمی از پیاز داغ و سیر داغ را به قابلمه آش اضافه کنید.
 • مرحله هفتم: بعد از ۳۰ الی ۴۰ دقیقه نیز کشک را اضافه کرده و ۱۵ دقیقه زمان بدهید تا آش لعابدار شود. در نهایت آش را به ظرف مورد نظر منتقل کرده با کشک، پیاز داغ و سیر داغ تزیین کرده و نوش جان کنید. فراموش نکنید که طرز تهیه آش ترخینه اراک با آش ترخینه ملایر یکسان بوده و تفاوتی با یکدیگر ندارند.

آش ترخینه گلپایگانطرز تهیه آش ترخینه گلپایگان

از طعم و مزه آش ترخینه گلپایگان به هیچ وجه نمی‌توان گذشت. بنابراین، دستور پخت آن را دنبال کنید.

طرز تهیه آش ترخینه گلپایگان
تعداد نفرات 4 نفر
زمان آماده سازی 30 دقیقه
زمان پخت غذا 40 دقیقه
میزان سختی درجه سختی کم

مواد لازم برای تهیه آش ترخینه گلپایگان

آش ترخینه ملایر و اراک یک غذای محبوب و سنتی در ملایر و اراک محسوب می‌شود. نکته جالب اینکه سبک و طرز تهیه آش ترخینه در این دو شهر درست شبیه یکدیگر است. ناگفته نماند که دستور پخت این آش همان طرز تهیه آش ترخینه دوغ است.

مواد لازم مقدار مورد نیاز
پیاز 1 عدد
عدس، نخود و لوبیا 100 گرم
بلغور گندم 100 گرم
نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به میزان لازم
سبزی آش 200 گرم
ترخینه 3 عدد

مراحل پخت آش ترخینه گلپایگان

مراحل تهیه این آش در ادامه آمده است:

 • مرحله اول: در طرز تهیه آش ترخینه برای سرماخوردگی در شهر گلپایگان ابتدا باید ترخینه‌ها را با آب سرد کامل بشویید.
 • مرحله دوم: در مرحله بعد ترخینه‌ها را به یک ظرف مسی یا لعابی منتقل کنید و بر روی آنها آب جوش بریزید.
 • مرحله سوم: حبوبات را که از قبل خیس کرده‌اید با پیاز خرد شده و تفت داده شده به ترخینه‌ها اضافه کنید.
 • مرحله چهارم: در قدم بعد از طرز تهیه آش ترخینه گلپایگان سبزی آش را که شامل تره، جعفری، گشنیز، اسفناج یا برگ چغندر است ساطوری خرد کرده و به این ترکیب اضافه کنید.
 • مرحله پنجم: بلغور گندم را نیم پز کنید و بعد از نیم پخته شدن، آن را به مواد آش اضافه کنید. در نهایت نمک، فلفل و زردچوبه را به آش اضافه کرده و اجازه بدهید تا آش شما به خوبی لعاب دار شود. ناگفته نماند که این آش ترخینه برای مبتلایان به سرماخوردگی به شدت مفید است. همچنین در طرز تهیه آش ترخینه با سیرابی همین موارد و مراحل اجرا می‌شوند و تنها کافی است که سیرابی را نیز جدا پخته و با مواد اصلی‌ آش در انتها ترکیب کنید.

آش ترخینه کرمانشاهطرز تهیه آش ترخینه کرمانشاه

کرمانشاهی‌ها نیز آش ترخینه را به سبک خود تهیه می‌کنند که مواد لازم و جدول اطلاعات پخت آن در متن زیر وجود دارد:

طرز تهیه آش ترخینه کرمانشاه
تعداد نفرات 4 نفر
زمان آماده سازی 30 دقیقه
زمان پخت غذا 40 دقیقه
میزان سختی کم

مواد لازم برای تهیه آش ترخینه کرمانشاه

آش ترخینه کرمانشاه را می‌توان یکی از لذیذترین آش‌ها معرفی کرد که یکی از غذاهای محلی استان کرمانشاه نیز محسوب می‌شود. طرز تهیه آش ترخینه کرمانشاه با ترخینه خشک است و شما به راحتی می‌توانید آن را در خانه تهیه کنید. اگر طرز تهیه آش رشته برای شما سخت نیست، پس بدون شک در تهیه آش ترخینه نیز با مشکلی مواجه نخواهید شد.

مواد لازم مقدار مورد نیاز
پیاز 1 عدد
عدس، نخود و لوبیا 100 گرم
کشک به میزان لازم
نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به میزان لازم
سبزی آش نیم کیلو
ترخینه 250 گرم

مراحل پخت آش ترخینه کرمانشاه

برای تهیه این آش مراحل زیر را انجام دهید:

 • مرحله اول: در مرحله اول حبوباتی که از شب قبل خیس کرده‌اید را در قابلمه ریخته و با ۶ لیوان آب بر روی حرارت ملایم قرار دهید.
 • مرحله دوم: سپس پیازها را خرد کرده در روغن تفت دهید و به قابلمه اضافه کنید.
 • مرحله سوم: در گام بعدی 1 ساعت که از پخت حبوبات و پیاز گذشت، ترخینه‌ها را به همراه عدس، نمک و فلفل به این ترکیب اضافه کنید.
 • مرحله چهارم: سپس سبزی آش را شسته، خشک کرده و به شکل ساتوری خرد کنید. این سبزی را نیز به محتویات قابلمه اضافه کنید.
 • مرحله پنجم: بعد از گذشت 1 ساعت آش شما ما به خوبی پخته و قوام آمده است. آن را در ظرف مورد نظر کشیده و با نعنا داغ، پیاز داغ و کشک تزیین کرده و سرو کنید.

آش ترخینه لرستانطرز تهیه آش ترخینه لرستان

آش ترخینه لرستانی را با تهیه مواد لازم و مراحل پخت آن پیش ببرید:

طرز تهیه آش ترخینه لرستان
تعداد نفرات 4 نفر
زمان آماده سازی 30 دقیقه
زمان پخت غذا 40 دقیقه
میزان سختی کم

مواد لازم برای تهیه آش ترخینه لرستان

آش ترخینه لرستان را با عنوان طرز تهیه آش ترخینه دوغ نیز می‌شناسند. در تهیهاین آش، ترخینه را در دوغ ترش مزه خیس می‌کنند. طرز تهیه آش ترخینه بروجرد لرستان با عدس و دوغ است که طبع بسیار سردی دارد. به شما توصیه می‌کنیم حتماً بعد از سرو غذا یک نوشیدنی گلاب و زعفران را به خود هدیه بدهید.

مواد لازم مقدار مورد نیاز
پیاز 1 عدد
عدس 2 پیمانه
نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به میزان لازم
سبزی آش نیم کیلو
ترخینه 4 عدد
نعناع خشک 2 قاشق غذاخوری
دوغ 1 لیوان
سیر 2 حبه

مراحل پخت آش ترخینه لرستانی

آش لرستانی را به شیوه زیر تهیه کنید:

 • مرحله اول: در مرحله اول از طرز تهیه آش ترخینه به ساده‌ترین روش ممکن بهتر است که پیش از هر کاری ترخینه و عدس را با هم در آب گرم خیس کنید. بعد از آن پیازها را خرد کرده در روغن سرخ کنید.
 • مرحله دوم: در مرحله بعدی قسمتی از پیاز را با نعنا خشک، نمک، فلفل و زردچوبه تفت داده و عدس را به قابلمه محتوی آب اضافه کنید و با ترخینه بر روی حرارت قرار بدهید تا پخته شوند.آش ترخینه ساده
 • مرحله سوم: بعد از آن سبزی آش خرد شده و ساطوری شده را به آش اضافه کنید. نیمی از پیاز و سیر تفت داده شده را بعد از سبزی آش به محتوای درون قابلمه اضافه کنید و مدام هم بزنید تا ته نگیرد.
 • مرحله چهارم: در ادامه نعناع خشک را با روغن تفت داده و برای تزئین جدا کنید. سپس اجازه بدهید که محتویات قابلمه شما بخوبی قل بزنند. سپس قابلمه را خاموش کرده مواد قابلمه را به ظرف مورد نظر منتقل کنید و با سیر داغ، پیاز داغ و نعنا داغ تزیین کنید.

آش ترخینه، راحت و پرخاصیت

طرز تهیه آش ترخینه بدون حبوبات نیز با سبزی آش و ترخینه براحتی امکان پذیر است. کافیست تمام مواد بخوبی پخته و با یکدیگر ترکیب شوند. در هر حال اگر برای پخت یک آش ترخینه لذیذ زمان نداشتید براحتی می‌توانید با سفارش آنلاین غذا این آش خوش طعم را تهیه کرده و خود را به یک غذای سنتی و محلی ایرانی در کوتاهترین زمان ممکن مهمان کنید.

نظرات کاربران