طرز تهیه ترشی گلک شیرازی یا هندوانه ابوجهل

طرز تهیه ترشی گلک شیرازی
3/5 - (2 امتیاز)

بعید است که به شهر شیراز سفر کرده باشید و طعم ترشی گلک را نچشیده باشید. اصالت این ترشی متعلق به شهر کازرون است و در میان انواع ترشی‌ها، طعمی متفاوت و خاص دارد. طرز تهیه ترشی گلک شیرازی آنچنان سخت نیست و با تهیه مواد آن می‌توانید با راحتی آن را تهیه کنید. حال اگر دوست دارید تا با طرز تهیه آن آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید. البه بهتر است قبل از آن با خود گلک آشنا شوید:

اگر کنجکاوید که بدانید گلک چیست؟ شاید نام دیگر آن؛ یعنی هنداونه ابوجهل، برای شما آشناتر باشد. این گیاه، بوته‌ای خودرو است که در برخی مناطق ایران مانند شیراز، بوشهر، کرمانشاه و همدان می‌روید و خواص درمانی بسیاری دارد. نام علمی آن کاپاریس است و در اصطلاح محلی به نام‌های گلک، شپله، کبر، لگجی، کورک، مارگیر، خیاروک و… هم شناخته می‌شود. هندوانه ابوجهل بسیار تلخ است، اما با روشی که در ادامه خواهید خواند، می‌توانید از آن، یک ترشی خوشمزه و سنتی تهیه کنید.

ترشی گلک شیرازی

زمان آماده سازی 20 دقیقه
زمان پخت غذا 20 دقیقه
میزان سختی کم

ترشی گلک شیرازی

ترشی گلک شیرازی

نام محلی گلک در بوشهر و خوزستان، لگجی است و طرز تهیه ترشی لگجی خوشمزه هم کاملا مشابه  طرز تهیه ترشی گلک شیرازی است. یکی از مزیت‌های تهیه این ترشی آن است که ماندگاری بالایی دارد و تا یک سال می‌توانید در یخچال از آن استفاده کنید. در ادامه، جدول مشخصات غذایی و دستور تهیه ترشی گلک شیرازی را ببینید:

مواد لازم برای ترشی گلک شیرازی

مقدار دقیق مواد لازم بستگی به ظرفیت ظرف ترشی شما دارد. به طور کلی، مقدار سرکه باید طوری باشد که کاملا ظرف را پر کند و روی گلک‌ها را بگیرد. مقدار نمک را هم بنا بر ذائقه خود میزان کنید. در ادامه، جدول مواد لازم و طرز تهیه ترشی گلک کازرونی را می‌بینید:

مواد لازم مقدار مورد نیاز
گلک (هندوانه ابوجهل) به مقدار مورد نیاز
سرکه به مقدار مورد نیاز
آب به مقدار مورد نیاز
نمک به مقدار مورد نیاز

طرز تهیه ترشی گلک شیرازی

مراحل طرز تهیه ترشی کورک خوشمزه شیرازی را در ادامه می‌بینید. البته، قبل از اینکه به سراغ طرز تهیه گلک شیراز برویم، پیشنهاد می‌کنیم که طرز تهیه ترشی بندری خانگی و ترشی بندری ویژه را نیز در سایت مطالعه کنید.

 • مرحله اول: ابتدا دم گلک‌ها را بگیرید و آن‌ها را خوب بشویید. سپس آن‌ها را به مدت 5 تا 6 روز داخل آب جوشیده سرد شده و نمک قرار دهید و در یخچال بگذارید تا تلخی آن گرفته شود.

نکته: در طول این مدت، هر روز باید آب نمک را عوض کنید.

 • مرحله دوم: پس از گذشت این زمان، گلک‌ها را آبکش کنید و همراه مقداری آب در قابلمه‌ای مناسب به مدت 5 دقیقه بجوشانید و آب آن را بیرون بریزید.
دستور تهیه ترشی گلک شیرازی
 • مرحله سوم: دوباره کورک را آبکش کنید و صبر کنید تا آب اضافی آن کاملا خارج شود.
 • مرحله چهارم: در ادامه طرز تهیه ترشی گلک کازرونی، گلک‌ها را داخل ظرفی تمیز و شیشه‌ای بریزید و آن را با سرکه پر کنید.
 • مرحله پنجم: در صورت تمایل مقداری نمک و موسیر اضافه کنید و درب ظرف را محکم بسته و آن را داخل یخچال قرار دهید. بعد از گذشت 20 تا 30 روز، این ترشی شیرازی آماده شده و قابل مصرف است.

خواص گلک چیست ؟

با طرز تهیه ترشی گلک شیرازی آشنا شدیم و حال نوبت به خواص آن می‌رسد. از دیدگاه طب سنتی، این گیاه، طبیعتی گرم و خشک دارد و می‌تواند اخلاط بلغمی را از بدن بزداید. خواص گلک شیرازی بسیار زیاد است که از مهم‌ترین فواید آن می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • بازکننده گرفتگی‌های کبد و طحال
 • ضد‌ اسپاسم و تشنج
 • کاهش‌دهنده فشار خون
 • تنظیم‌کننده قند خون
 • بهبود‌دهنده عملکرد سیستم گوارش
 • درمان‌کننده یبوست و…

گلک چه مضراتی دارد؟

مضرات ترشی گلک

بعد از توضیح طرز تهیه ترشی گلک شیرازی و ذکر خواص آن لازم است تا با مضرات آن نیز آشنا شوید. با توجه به قوت این گیاه، نباید از مضرات گلک غافل بود و در مصرف آن زیاده‌روی کرد! برای مثال، اگرچه این گیاه تنظیم‌کننده قند خون است، اما ممکن است با داروهای تنظیم خون افراد دیابتی تداخل پیدا کند، بنابراین توصیه می‌شود این افراد، پیش از مصرف آن، با پزشک خود مشورت کنند.

از دیگر مضرات گلک می‌توان به احتمال آسیب دیدن سیستم گوارش و ایجاد مدفوع خونی یا آبکی اشاره کرد. به علاوه، مصرف ترش گلک کازرونی برای زنان باردار نیز ممنوع است و ممکن است خطر سقط جنین را به همراه داشته باشد.

ترشی گلک حاضر است…

اگر طالب مزه‌های جدید و متفاوت هستید، اما برای مثال، دسترسی به گلک برای شما ممکن نیست یا طرز تهیه ترشی انبه بندرعباسی برایتان سخت است، راه حل آسان‌تری هم وجود دارد و می‌توانید از سفارش آنلاین غذا در اسنپ فود کمک بگیرید. در این صورت، با کمترین زحمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، ترشی گلک شیرازی یا ترشی بندری ویژه را درب منزل خود دریافت خواهید کرد. شاد و تندرست باشید.

نظرات کاربران