طرز تهیه ترشی کلم قرمز؛ ترشی سرخ و یاقوتی

طرز تهیه ترشی کلم قرمز
3.7/5 - (6 امتیاز)

ما ایرانی‌ها علاوه‌بر اینکه برای غذا خوردن به سالاد، ماست و سبز‌ی‌خوردن وابسته‌ هستیم، به انواع ترشی‌ها نیز ارادت خاصی داریم. در تهیه ترشی‌ها از جمله طرز تهیه ترشی کلم قرمز از مواد بسیار گوناگون که البته بیشتر از سبزیجات است استفاده می‌شود که در نهایت، چیزی که می‌بینیم شیشه‌های متنوع با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و طعم‌های خوشمزه است. در واقع این یک امر خوشایند و هنرمندانه است که مواد و سبزیجات را برای فصولی از سال که وجود ندارند، حفظ کرد. علاوه‌برآن، مزه ترش یا ملسی که ترشی‌ها دارند، غذا را برای ما بسیار لذت‌بخش و دلپذیتر می‌کند. بنابراین تصمیم داریم یکی از خوش‌طعم‌ترین تر‌شی‌ها را به شما آموزش دهیم. با طرز تهیه ترشی کلم سریع و خوشمزه همراه ما باشید.

ترشی کلم قرمز رستورانی و فوری
تعداد نفرات 8 نفر
زمان آماده‌سازی 30 دقیقه
زمان عمل آمدن 1 هفته تا 1 ماه
درجه سختی کم

ترشی کلم قرمز فوری و خوشمزهطرز تهیه ترشی کلم قرمز فوری

با توجه به رنگ زیبای کلم قرمز و زود عمل آمدن آن و نیز با توجه به سلیقه و ذائقه افراد، انواع زیادی از دستور ترشی کلم قرمز مانند دستور تهیه شور و یا ترشی مخلوط فوری متداول می‌باشد. در واقع برخی طرز تهیه ترشی کلم قرمز با انار را پیش گرفته تا رنگ قرمز بیشتری به ترشی بدهند و برخی دیگر طرز تهیه ترشی کلم قرمز مخلوط را دوست دارند. البته اگر با کلم قرمز ترشی مخلوط درست کنید، رنگ قرمز کلم به سایر مواد داده شده و خود کلم قرمز به صورتی گرایش پیدا می‌کند. لذا توصیه می‌شود از لبو به جای آن در ترشی مخلوط استفاده کنید. در هر حال، ابتدا شیوه تهیه ترشی کلم قرمز با سرکه قرمز را که معمول‌تر است آموزش داده و سپس به انواع دیگر اشاره می‌کنیم.

مواد لازم برای ترشی کلم قرمز

در دستور تهیه ترشی کلم معمولا از مواد اولیه اختیاری متنوعی استفاده می‌شود که علاوه‌بر ایجاد رنگ بهتر، مزه‌ سبزیجات مختلف نیز با هم ترکیب شده و ترشی را فوق‌العاده لذیذ می‌کنند. اما در اینجا ترشی کلم قرمزی را آموزش می‌دهیم که پایه اصلی آن خود کلم قرمز است و شما می‌توانید با اضافه کردن مواد دیگر، رسپی متفاوت‌تری را پیش بگیرید. بدین ترتیب، برای تهیه تقریبا 2 شیشه متوسط از ترشی کلم قرمز رستورانی و ویژه به مواد زیر نیاز داریم:

مواد لازم مقدار مورد نیاز
کلم سرخ 1 عدد متوسط
سرکه قرمز به میزان کافی
سیر 2 حبه
گلپر نکوبیده 1 قاشق غذاخوری
نعنای تازه 2 سرشاخه کوچک
نمک 2 قاشق غذاخوری
سیاه دانه 2 قاشق چای‌خوری
فلفل سیاه 1 قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه ترشی کلم قرمز

برای تهیه این ترشی خوش‌رنگ، دستور ساده زیر را دنبال کرده تا کمتر از 1 ساعت ترشی آماده شود:

 • مرحله اول: در ابتدای کار به سراغ کلم سرخ رفته و برگ به برگ آن را جدا می‌کنیم. سپس آنها را یکی‌یکی و با دقت می‌شوییم تا از عدم وجود نوزاد کرمی شکل حشرات که البته بسیار ریز هستند مطمئن شویم. البته این اتفاق معمولا برای کلم سفید و کاهو رخ می‌دهد اما باز هم بهتر است جانب احتیاط رعایت شود. پس از شستن، آنها را روی دستمال پارچه‌ای پهن کرده و فرصت می‌دهیم تا خشک شوند.
 • مرحله دوم: اکنون سیرها را پوست کنده و هر کدام را از وسط یک برش می‌زنیم. همچنین چند نخ نعنای تازه را نیز به خوبی می‌شوییم.
 • مرحله سوم: وقتی برگ‌های کلم قرمز به خوبی خشک شدند، آنها را بصورت بسیار باریک و نواری خرد می‌کنیم. دقت داشته باشید می‌توانید کلم قرمز را مانند شیوه‌ای که در طرز تهیه ترشی گل کلم و هویج به کار می‌برید مکعبی یا درشت خرد کنید. اما اگر زیبایی بیشتر ترشی مدنظرتان است، حتما آن را نواری یا رشته‌ای برش بزنید.
 • مرحله چهارم: در این مرحله از طرز تهیه ترشی کلم قرمز، می‌بایست کلم‌ قرمزهای خردشده را به ظرفی بزرگ انتقال داده و نمک را روی تمام قسمت‌های آن بپاشید. دقت داشته باشید در این قسمت می‌توانید از دستان خود برای پخش کردن نمک استفاده کنید. در نهایت، روی ظرف را با درپوشی پوشانده و بگذارید برای مدت 30 الی 45 دقیقه استراحت کند.طرز تهیه ترشی کلم قرمز با سرکه سفید
 • مرحله پنجم: حال می‌بایست دو عدد ظرف شیشه‌ای را که از قبل بسیار خوب شسته شده و ابدا چربی در آنها وجود ندارد مهیا کنید. ظرف‌های شیشه‌ای بهترین گزینه برای نگه‌داری انواع ترشی‌ها هستند. در هر حال، ابتدا 1 قسمت از سیر را به همراه یک نخ از نعنای تازه و 3 الی 4 عدد از گلپرها در کف شیشه قرار می‌دهیم. البته اگر گلپر نکوبیده در دسترس ندارید می‌توانید از پودر گلپر بهره ببرید.
 • مرحله ششم: اکنون در این مرحله از طرز تهیه ترشی کلم قرمز می‌بایست چند قاشق غذاخوری کلم‌ قرمز را روی مواد کف شیشه ریخته و قدری فلفل‌پاشی کنید. همچنین کمی سیاه‌دانه در لابه‌لای مواد قرار دهید. سپس با قاشق یا دست، کلم‌ها را کمی فشار دهید تا فاصله بین آنها کم شود. اکنون دوباره کلم قرمز و باز هم فلفل سیاه و سیاه‌دانه بریزید. این کار را تا زمانیکه مواد تقریبا به انتهای شیشه برسند ادامه دهید.
 • مرحله هفتم: وقتی به اندازه تقریبی 3 الی 4 سانتی‌متر، مواد با درب شیشه فاصله داشتند، از اضافه کردن مواد دست بکشید. یک لیوان آب جوشیده را پس از سرد شدن با سرکه قرمز ترکیب کرده و سپس محلول بدست آمده را به شیشه اضافه کنید. سرکه باید تمام سطح کلم‌ها را پوشش دهد. اگر احیانا اینطور نشد، یک قاشق از کلم‌ها را خارج کرده و سرکه را بیفزایید.
 • مرحله هشتم: کار تمام است! فقط باید روی ظرف‌های ترشی را با تکه‌ای از پلاستیک فریزر پوشانده و سپس درب آنها را خوب فیکس نمایید. در نهایت، یادتان باشد که نباید شیشه‌ها را در یخچال یا در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید. به عبارتی یک جای خشک و خنک برای نگهداری شیشه‌های ترشی پیدا کرده تا هم خراب نشوند و هم زودترعمل آیند. این شیوه نگهداری در طرز تهیه خیارشور و انواع دیگر ترشی‌ها نیز به کار می‌رود.

دیگر روش ها برای تهیه ترشی کلم قرمز

برای طرز تهیه ترشی کلم قرمز با آبغوره تنها کافیست از زیره و فلفل تند سوزنی یا قلمی به همراه میزان کافی آبغوره بهره ببرید. تنها نکته‌ای که در مورد این ترشی وجود دارد مدت زمان ماندگاری آن است. در واقع اگر از طرز تهیه ترشی کلم قرمز با آبلیمو یا آبغوره استفاده کنید، این ترشی‌ها بیش از 2 الی 3 ماه دوام نمی‌آورند.طرز تهیه ترشی کلم قرمز با شکر

بعضی از افراد مزه ملس‌ را در ترشی‌ها بیشتر می‌پسندند. در واقع آنها علاوه‌بر استفاده از سرکه از شکر نیز بهره می‌برند. بدین ترتیب در طرز تهیه ترشی کلم قرمز با شکر، مانند روال سابق عمل کرده و تنها از شکر، فلفل قرمز، سرکه سفید و تخم گشنیز استفاده می‌شود. فقط دقت کنید که در ابتدا باید تخم گشنیز را به همراه نمک روی کلم‌های خردشده ریخته و قبل از انتقال به شیشه آنها را خوب مخلوط نمایید.

اگر به دنبال طرز تهیه ترشی کلم قرمز شور بدون سرکه هستید، باید بگویم این شدنی نیست. در واقع شما فقط می‌توانید از سرکه سفید، آبلیمو، آبغوره و یا مانند اینها به جای سرکه قرمز استفاده کنید. البته ناگفته نماند بهتر است هنگامی که طرز تهیه ترشی کلم قرمز با سرکه سیب یا همان سرکه سفید را مدنظر دارید از فلفل سبز سوزنی، شوید و ترخون برای طعم بهتر بهره ببرید.

فوت و فن های طرز تهیه ترشی کلم قرمز به شیوه های مختلف

شاید فکر کنید که تهیه ترشی‌ها همانند آماده کردن انواع مربا با در نظر گرفتن یکسری از نکات ساده به نتیجه خوب می‌رسد. اما حقیقت این است که آماده‌سازی انواع ترشی‌ها پیچیده‌‌تر بوده و آگاهی از نکات ریز و درشت بیشتری را می‌طلبد. بدین منظور، مجموعه نکات ساده اما مهم زیر را مدنظر قرار دهید:طرز تهیه ترشی کلم قرمز رستورانی

 • در تهیه ترشی کلم قرمز و دیگر ترشی‌ها مانند ترشی سیب و ترشی کلم‌ استفاده از گلپر، نعنای تازه و فلفل باعث خلق عطر و طعم فوق‌العاده خوبی می‌شوند، از آنها غافل نشوید.
 • در هنگام خرد کردن کلم قرمز از ریختن قسمت‌های سفت و سفید وسط آن خودداری نمایید.
 • معمولا گلپر نکوبیده اگر خورده شود مزه بخصوصی دارد که باب میل خیلی از افراد نیست، به همین دلیل حتما آن را در کف شیشه قرار دهید تا با سایر مواد مخلوط نشده و موقع سرو، راحت‌تر جدا شوند.
 • استفاده از سیاه‌دانه را جدا از خواصی که دارد برای خلق جلوه‌ای مجلسی‌تر به ترشی کلم قرمز، بسیار توصیه می‌کنیم.
 • برای نگهداری ترشی‌ها ترجیحا از ظروف پلاستیکی استفاده نکرده و آنها را در ظروف شیشه‌ای نگه‌داری کنید.
 • قبل از استفاده از شیشه ترشی، حتما آن را از چربی زدوده و با دستمال خشک کنید.
 • در طرز تهیه ترشی کلم قرمز با آبلیمو بهتر است از گلپر استفاده نمایید.
 • در طرز تهیه ترشی کلم قرمز با سرکه سفید، فقط کافیست از سرکه سفید به جای سرکه قرمز به همراه سیر و فلفل سبز استفاده کنید.
 • برای رنگ بهتر ترشی کلم قرمز می‌توانید از چند تکه فلفل دلمه‌ای سبزرنگ در آن استفاده کنید. البته این مورد در طرز تهیه ترشی گوجه گیلاسی نیز پیشنهاد می‌شود.
 • مراقب باشید درب شیشه ترشی به خوبی سفت شده باشد تا مبادا هوا به داخل شیشه کشیده شده و آن را خراب نماید.
 • زمانیکه از طرز تهیه ترشی کلم قرمز با آبغوره استفاده می‌کنید، یادتان باشد می‌بایست این ترشی را قبل از 3 ماه میل نمایید وگرنه خراب می‌شود.

هر غذایی با ترشی کلم قرمز خوشمزه و ملس، می‌چسبه!

بعضی از ما همچنانکه عاشق شیرینی هستیم، ترشی را نیز در کنار غذاها بسیار دوست داریم. حتی افرادی هستند که با هر نوع غذایی ترشی می‌خورند، از طرفی بعضی نیز در پی گرفتن ترشي غذا هستند که مبادا کمی مزه ترش معده‌شان را ناراحت کند. در هر حال، صرف‌نظر از اینکه می‌توانید ترشی بخورید یا نه، اگر انواع طرز تهیه ترشی کلم قرمز برایتان مفید و جذاب بوده، آن را برای درچین و گارنیش نهایی غذاها درست کنید. حتی می‌توان برای تزیین ترشی‌های دیگر از ترشی کلم قرمز استفاده کرد. در هر صورت، با اینکه طرز تهیه ترشی کلم قرمز آسان است و زمان کمی می‌برد، اما برای عمل آمدن آن دست کم هفته‌ها صبر نیاز است. بنابراین دست‌دست نکنید و با سفارش آنلاین غذا از اسنپ‌فود، هم غذا و هم ترشی‌های جورواجور کلم قرمز را سفارش دهید.

نظرات کاربران

عطیه عطاییان
13.خرداد.1402

سلام ترشی کلم من با اینکه جای خشک و خنک نگهداشته بودم خراب شده چرا

  snappfoodadmin
  13.خرداد.1402

  سلام درب شیشه ترشی کلم قرمز به خوبی سفت نکرده بودیدو هوا به داخل شیشه کشیده شده باعث خراب شدن ترشی شده

zolikhayadmani
13.خرداد.1402

سلام ترشی کلم قرمز گلپر نکوبیده داخلش ریختم همسرم اصلا به ترشی کلم لب نزد

  snappfoodadmin
  13.خرداد.1402

  سلام در ترشی کلم بهتره و معمولا گلپر نکوبیده کف شیشه قرار میدن چون گلپر نکوبیده اگر خورده شود مزه بخصوصی دارد که باب میل خیلی از افراد نیست

شراره قراقوزلو
13.خرداد.1402

سلام ترشی کلم قرمز با سرکه سفید بزارم چیکار کنم که طعم بهتری داشته باشه

  snappfoodadmin
  13.خرداد.1402

  سلام ترشی کلم قرمز با سرکه سفید میخوان درست کنید از فلفل سبز سوزنی، شوید و ترخون برای طعم بهتر استفاده کنید

jamileharasiyan
13.خرداد.1402

سلام ترشی کلم قرمز با آبغوره گذاشته بودم تو خونه رفتم مسافرت بعد از 4 ماه امدم بخورم خراب شده بود حالم گرفته شد

  snappfoodadmin
  13.خرداد.1402

  سلام وقتی ترشی کلم قرمز با آبلیمو یا آبغوره استفاده می کنید، این ترشی‌ها بیش از 2 الی 3 ماه دوام نمی‌آورند.

تیانا هومانیان
13.خرداد.1402

ترشی کلم قرمز درست کرده بودم تو یخچال گذاشتم امدم بخورم دیدم ترشی خراب شده دلم سوخت

  snappfoodadmin
  13.خرداد.1402

  سلام نباید شیشه‌های ترشی کلم قرمز را در یخچال یا در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید. باید یک جای خشک و خنک برای نگهداری شیشه‌های ترشی پیدا کرده تا هم خراب نشوند و هم زودترعمل آیند

soudabe sarband
17.آبان.1402

ترش کلم قرمز و بادمجان خیلی فروش خوبی داره مخصوص رستوران ها خیلی خرید دارند فصل ترشی انداختن هم که هستش میتونید درامد کسب کنید
منم ی کسب کار کوچیک ترشی فروشی خانگی دارم

  snappfoodadmin
  24.آبان.1402

  سلام در طرز تهیه ترشی کلم قرمز با سرکه سفید،فقط کافی از سرکه سفید به جای سرکه قرمز و سیر و فلفل سبز استفاده کنید.
  برای نگهداری انواع ترشی‌ها کلم از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید و آنها را در ظروف شیشه‌ای نگه‌داری کنید و
  درب شیشه ترشی به خوبی سفت کنید که هوا در داخل نشود و ترشی را خراب نکند