خواص آب هویج – دیابتی ها و خانم های باردار استفاده کنند!

به این مقاله امتیاز دهید

آب هویج یکی از آبمیوه های محبوب است که مغذی بودن آن باعث شده است که جنبۀ درمانی آن بیشتر مورد توجه قرار گیرد. در این مقالۀ اسنپ فود به خواص آب هویج و اهمیت آن در سلامت دیابتی ها و خانم های باردار می پردازیم.

آب هویج چه فوایدی برای بدن دارد؟

همۀ ما با میوۀ هویج و اهمیت آن در بدن آشنا هستیم. از کودکی برای تقویت دید از هویج و استفاده می کردیم. علتش هم غنی بودن آن از ویتامین (A) و بتاکاروتن بود. به غیر از آن خوردن آب هویج را همیشه توصیه می کنند زیرا به خاطر عناصری مانند ویتامین (C) و پتاسیم رشد مو و تقویت سیستم ایمنی با کیفیت بیشتری انجام می شود. اما خواص آب هویج به همین چند مورد ختم نمی شود. در ادامه به خواص متعدد این نوشیدنی کامل تر می پردازیم.

آب هویج در کاهش وزن مؤثر است

آب هویج با اینکه غنی از عناصر مختلف است، کالری و کربوهیدرات اندکی دارد. عناصر سازندۀ آب هویج به شرح زیر است.

 • ۹۶ کیلوکالری انرژی
 • ۲ گرم پروتئین
 • کمتر از ۱ گرم چربی
 • ۲۲ گرم کربوهیدرات
 • ۹ گرم قند
 • ۲۵۵ درصد ارزش روزانه (Daily Value) ویتامین (A)
 • ۳۳ درصد ارزش روزانه ویتامین (C)
 • ۳۱ درصد ارزش روزانه ویتامین (K)
 • ۳۰ درصد ارزش روزانه ویتامین (B6)
 • ۱۵ درصد ارزش روزانه پتاسیم
آب هویج در کاهش وزن مؤثر است

با وجود چنین عناصری نه تنها در سلامتی بلکه در کاهش وزن نقش مهمی بازی می کند. به همین دلیل اگر به دنبال کاهش وزن هستید، آب هویج را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

نقش آب هویج در بهبود سلامتی چشم

آب هویج سرشار از پرو ویتامین (A) و بیشتر در قالب کاروتنوئیدهایی مانند بتاکاروتن است. این ماده با مصرف آب هویج میزان ابتلا به بیماری های مختلف چشم مانند آب مروارید و حتی نابینایی را مخصوصاً در افراد مسن کاهش می دهد.

جالب است بدانید که آب هویج دو پروتئین به نام های زیزانتین و لوتئین دارد که دو کاروتنوئید با تراکم بالا در چشم ها هستند. این پروتئین ها چشم را در برابر نور آفتاب محافظت می کنند.

جالب است بدانید که با وجود مزایای ویتامین (A) در آب هویج، توصیه می کنند که از مصرف زیاد آن خودداری کنید. زیرا باعث می تواند مشکلاتی از جمله مسمومیت کبدی را به همراه داشته باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

آب هویج سرشار از ویتامین (6B)، ویتامین (A) و ویتامین (C) است که آنتی اکسیدان بدن را تأمین می کنند. در واقع این عناصر باعث حفاظت گلبول های سفید در برابر رادیکال های آزاد می شود. ویتامین (B6) هم برای افرادی که با ضعف سیستم ایمنی مواجه هستند بسیار مفید است. به این افراد نوشیدن آب هویج توصیه می شود. زیرا با مصرف این مادۀ مغذی و تأمین عناصر مورد نیاز، بدن در برابر عوامل عفونی و بیماری زا به خوبی مقاومت می کند و به ندرت به سرماخوردگی دچار می شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

خواص ضد سرطان آب هویج

آب هویج به علت دارا بودن عناصری که پیش تر به آن اشاره کردیم، سرشار از آنتی اکسیدان است. این ویژگی بدن را از ابتلا به سرطان محافظت می کند. البته خاصیت خنثی کنندگی رادیکال های آزاد هم به نوبۀ خود باعث کاهش احتمال ابتلا به انواع سرطان به ویژه سرطان پوست و سرطان سینه می شود.

آب هویج و بهبود سلامت قلب

آب هویج به خاطر داشتن مقدار زیادی پتاسیم، ترکیبات آنتی اکسیدانی و ویتامین (C) باعث کنترل فشار خون و کاهش میزان سکتۀ قلبی می شود. اکسیداسیون کلسترول خون که با تنظیم فشار خون و کاهش گرفتگی عروق قلبی همراه است.

مراقبت از کبد با مصرف آب هویج

کاروتنوئیدهای موجود در آب هویج نقش مهمی در سلامت کبد بازی می کنند. خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی کاروتنوئیدها برای درمان کبد چرب غیر الکلی را نباید نادیده گرفت. با کاهش میزان چربی جمع شده در کبد، سم زدایی آن به راحتی انجام می شود. بنابراین عملکرد کبد با کیفیت بهتری همراه می شود.

مراقبت از کبد با مصرف آب هویج

درمان بیماری های گوارشی

آب هویج به علت غنی بودن از فیبر، مواد معدنی، آنزیم ها و ویتامین ها موجب تقویت عملکرد دستگاه گوارش می شود. بنابراین روده ها کمتر با مشکل یبوست می شوند. علاوه بر یبوست، آب هویج به عنوان ضدعفونی کننده در التیام و درمان زخم روده هم اثر قابل توجهی دارد. در ضمن بیماران مبتلا به انگل های روده را درمان می کند. جالب است بدانید که مصرف آب هویج برای کودکان زیر یک سال ممنوع است. زیرا باعث بروز اسهال در آن‌ها می شود.

شفافیت پوست و آب هویج

ویتامین (C) موجود در آب هویج باعث شفافیت و درخشندگی پوست می شود. با بهبود عملکرد کبد در اثر مصرف آب هویج، توکسین های جمع شده زیر پوست کاهش می یابد. بنابراین پوست طراوت و شادابی خود را به دست می آورد. بهبود جریان خون پوست و آب رسانی به پوست، پوست شفافیت بیشتری به دست می آورد و دیگر خبری از لکه های پوستی نخواهد بود.

شفافیت پوست و آب هویج

درمان زخم های خارجی

ویتامین (C) موجود در آب هویج عامل مهمی در ترمیم زخم هاست. بنابراین می توان ترمیم بریدگی یا خراش با تأثیر نوشیدن آب هویج را مشاهده کرد. نقش انعقادی خون هم به این نوشیدنی نسبت می دهند. این ویژگی در درمان و حتی ترمیم زخم ها اثر مثبت چشمگیری دارد.

تضمین تقویت استخوان‌ها

ویتامین (K) در آب هویج، ۳۰ درصد ارزش روزانه (Daily Value) دارد. این ویتامین به طور قابل توجهی برای افزایش استحکام و قدرت استخوان بسیار مفید است. حتی هنگام شکستگی هم مصرف آب هویج را توصیه می کنند. زیرا به واسطۀ داشتن این ویتامین ترمیم استخوان‌های شکسته سریع تر انجام می شود.

تضمین تقویت استخوان‌ها

تقویت عملکرد مغز با نوشیدن آب هویج

افرادی که از بیماری های مغز و اعصاب مانند آلزایمر رنج می برند، می توانند از بتاکاروتن آب هویج استفاده کنند. آن‌ها می توانند روند پیشرفت بیماری های خود را با نوشیدن آب هویج تا حدی کم کنند. در ضمن تقویت حافظه با مصرف آب هویج هم امکان پذیر است. دانش آموزان می توانند با کمک این نوشیدنی حافظۀ خود را تقویت کنند. البته تنظیم فشار خون مغز احتمال ابتلا به سکه مغزی را کاهش می دهد

آیا دیابتی ها می توانند آب هویج بنوشند؟

بیماران دیابتی با مشورت دکتر و مشاور تغذیۀ خود مواد غذایی از جمله میوه ها را مصرف می کنند. آن‌ها می توانند آب هویج را در رژیم غذایی خود قرار دهند. زیرا هویج به عنوان انسولین گیاهی شناخته شده است. در ضمن آب هویج کربوهیدرات و قند کمی نسبت به سایر نوشیدنی ها دارد. بنابراین افراد دیابتی با خیال آسوده می توانند مقدار کافی آب هویج بنوشند. جالب است بدانید که جذب قند از فیبرهای موجود در آب می تواند باعث تنظیم قند خون افراد دیابتی می شود.

آیا دیابتی ها می توانند آب هویج بنوشند؟

خواص آب هویج در دوران بارداری چیست؟

ویتامین ها و مواد معدنی آب هویج در دوران بارداری نقش مهمی ایفا می کنند. ویتامین (A) آب هویج رشد سلولی را افزایش می دهد. بنابراین جنین به خوبی رشد می کند. نقش ضدعفونی کنندگی آب هویج به روش دیگری سلامت جنین را تضمین می کند. کلسیم، منیزیم و پتاسیم آب هویج در تقویت استخوان و غضروف های بسیار مؤثر است.

در ضمن سیستم ایمنی بدن مادر را هم تقویت می کند. بنابراین ابتلای به بیماری های مختلف در دوران بارداری کاهش می یابد. گفتنی است که علاوه بر دوران بارداری، دوران شیردهی هم نقش نوشیدن آب هویج را می توان به وضوح مشاهده کرد. ویتامین (A) در شیر مادر افزایش می یابد و نوزاد مورد حمایت قرار می گیرد. به نحوی که عفونت های دورۀ نوزادی به میزان زیادی کاهش می یابد.

جمع بندی

آب هویج نوشیدنی محبوب و مفیدی است. بر خلاف تصور عموم که خوردن آب هویج در تقویت بینایی مؤثر است، می توان تقویت حافظه و کاهش خطر سکتۀ مغذی، شفافیت پوست و درمان کبد چرب و فشار خون را با نوشیدن آب هویج تجربه کرد. آب هویج به خاطر نقشی که در کمک به پانکراس ایفا می کند در تنظیم قند خون افراد دیابتی بسیار مؤثر است. در ضمن زنان باردار با مصرف آب هویج سلامتی خود و فرزند را تا حد قابل توجهی تضمین می کنند.

اگر به دانستن خواص مواد غذایی علاقه مند هستید:

همه فواید و خواص آب کرفس (تأثیر آب کرفس بر لاغری)

همه خواص (فواید) و مضرات (عوارض) چای سیاه

با خواص شاتوت و برگ شاتوت آشنا شوید!

خواص موز را به طور کامل بشناسید – خواص موز برای بدن‌سازی و کودکان

نظرات کاربران

نگار
05.دی.1401

قسمت دیابت جالب بود؛ که به انسولین گیاهی معروفه مثل اینکه. عالی دستتون درد نکنه

  Snappfood
  05.دی.1401

  سلام نگار عزیز، خوشحالیم که از این مطلب راضی بودین. اگر به این نوع مطالب علاقه دارید حتما مطلب زیر رو درباره فواید آب سیب مطالعه کنید.
  https://blog.snappfood.ir/خواص-آب-سیب

faeze
05.دی.1401

مثل همیشه کامل و با جزییات بود ممنون از شما تیمتون.